Yanak Kızarması Ve Doğal Çözüm

Yüz kızarması dışsal etmenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bazen de genetik faktörler nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Estetik görüntüyü bozduğu için kişilerin mustarip olduğu ve kurtulmak istediği bu problem iki sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Utanma, suçluluk duygusu, heyecanlanma, koşma, öfke, sıkıntı çekme nedenleriyle oluşan yüz kızarıklıkları normal olanlardır. Bu kızarıklık vücut ısısının ani bir şekilde artması sonucu ortaya çıkar. Duygu değişiklikleri olduğunda kan doğrudan yüze doğru pompalanır. Bu sebeple yüz yanar ve yanaklarda kızarıklık oluşur.

Yüz kızarıklığı sempatik sistemin çalışmasına bağlı olarak meydana gelir. Bazen de bu sistemin aşırı çalışması yüzde hassasiyete sebep olduğundan duygusal bir değişim veya dışsal bir etmen olmaksınız da yüz kızarmaya başlar. Yani kızarıklığın altında aslında ciddi bir sorun bulunmaz. Bazen bu kızarma olayı o kadar aşırı gerçekleşir ki kişi sosyal hayattan kopar, kişisel faaliyetleri etkilenir, psikolojik olarak da olumsuz etkilenir. İşte tıpta bu duruma facial blushing, yani yanak kızarıklığı hastalığı denmektedir. Bazen de yanak kızarması çeşitli ilaçlara ve hastalıklara bağlı olarak de gelişebilmektedir. Kullanılan ilaçların bir yan etkisi olarak ortaya çıkan kızarıklık ilaç kesilmesini takip eden günlerde kendiliğinden ortadan kalkar. Alkol alımı, spor yapma, sıcak içecekleri tüketme de yine kızarıklığın sebepleri arasında sayılabilir.

Yanak kızarıklığı için aşağıdaki bitkisel yöntemleri kullanabilirsiniz:

Çilek ile

1 avuç çilek püre haline getirilir ve içine 2 yemek kaşığı kadar süt kreması eklenir. İyice karıştırılan malzemeler krem kıvamına gelince yanak bölgesine sürülür ve 10 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile yüz yıkanır. Bu kür daha çok dış etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan kızarıklıklar içindir.

Domates ile

1 adet domates soyulur ve rendelenir. Daha sonra içine 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu ile 1 tatlı kaşığı yulaf unu eklenip karıştırılır. 5-6 dakika bekledikten sonra yüz ılık su ile yıkanır. Bu maskeyi haftada bir kez kullanabilirsiniz.

At kestanesi ile

2 adet atkestanesi soyulup rendelenir. Daha sonra üzerini birazcık geçecek şekilde susam yağı eklenir, bu karışım 15 gün güneş alan bir yerde bekletilmesinin ardından içine 1 çay kaşığı elma sirkesi eklenir. Karışım akşamları cilde uygulanır.

Yanak kızarması ve doğal tedavisi konulu yazı
Yanak kızarması ve doğal tedavisi konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !