Yanmış Saç Nasıl Eski Haline Getirilir?

Saçlarınıza sürekli farklı işlemler uyguladığınız takdirde saçlarınızda yıpranma ve yanma gibi sorunlar meydana gelecektir. Özellikle çok fazla saç şekillendirici kullanımı, saç rengini oryal ile açma ve perma gibi işlemler bu olayı tetiklemektedir. Yanmış saçlara doğru bakım şeklini uygularsanız saçlarınızı kısa sürede eski haline getirebilirsiniz.

 

 

Boyadan yanan saç nasıl olur?

Saçı yanan kişilere baktığımız zaman büyük bir bölümünün saçlarının boyadan dolayı yandığını görebiliyoruz. Boyadan yanan saç kopma, kırılma ve mat bir görünüme sahip olmasıyla bilinmektedir. Aynı zamanda yapı gereği de çok sert olacağı için tarama işlemleri ve şekillendirme işlemleri çok zor şekilde yapılmaktadır. Saçlarınızda kabarma ve elektriklenme gibi olaylar da görülmektedir. Boyadan dolayı yanmış olan saçlarınızı her yıkadığınızda daha zor tarandığını ve kopmaların olduğunu görebilirsiniz.

 

 

Yanan saç nasıl düzelir?

Yanan saçın düzelmesi için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler şu şekildedir:

 

Kestirme:

Yanmış olan saçların düzelmesi evresinde ilk akla gelen çözümlerden birisinin kestirme işlemi olduğunu söyleyebiliriz. Saçlarınızın büyük bir bölümü yandıysa kestirme işlemini uzadıkça uçlarından aldırarak devam ettirebilirsiniz. Fakat belli bölümlerde yıpranma ve yanıklar oluştuysa iyi bir kuaföre giderek saçlarınızı kestirmelisiniz.

 

Keratin bakımı:

Saçınızın yanmasıyla beraber saçınızdaki keratinde büyük oranda azalma olacaktır. Yaşanan bu azalmayı saçınıza keratin yükleterek veya içeriğinde keratin bulunan saç bakım ürünleri kullanarak tekrar kazanma imkanına sahipsiniz. Keratin saçlarınızın sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

 

Hindistan cevizi yağı ve yumurta:

Saçlarınızın onarımı ve yatışması için uzmanlar yumurta ile Hindistan cevizi yağını önermektedir.

 • 1 yumurta ile 5 yemek kaşığı kadar katı Hindistan cevizi yağını karıştırmanız gerekiyor.
 • Saç köklerinizden başlayarak uçlara kadar sürün.
 • Yarım saat beklettikten sonra iyice yıkayın.

 

 

Yanan saç ne kadar zamanda düzelir?

Saçların yanması her ne kadar anlık bir işlemken düzelmesi uzun süreli bir işlemdir. Sürekli saç bakımı yaptırmakla uğraşmak istemeyen kişiler kestirme yöntemini tercih edebilirler. Saçınızın uzama hızına göre düzelme faktörü de değişiklik gösterecektir. Bu evrede saçınızın daha sağlıklı ve parlak durmasını istiyorsanız sizlere belirttiğimiz bakım yöntemlerini deneyebilirsiniz. Saçınızın yandıktan sonra eski haline ne zaman geleceği saç tipinize, saçınızın uzunluğuna, yanmanın boyutuna göre değişiklik gösterecektir.

 

 

Yanmış Saç Nasıl Uzar?

Yanmış saçları uzatma işlemi gerek saçların sertleşmesi ve yapısının bozulmasından dolayı gerekse saçın içeriğindeki proteinde azalma olmasından dolayı çok uğraştırıcı bir süreçtir. Yanan saçlarınızı hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzatmak için şu yöntemleri tercih edebilirsiniz:

 

Zeytinyağı bakımı:

 • Yarım su bardağı kadar zeytinyağını cezvede ısıtın.
 • Sıcaklığı ılıktan biraz daha sıcak olacak şekilde olmalıdır.
 • Sonrasında saçlarınıza masaj yaparak sürün.
 • Zeytinyağını saçınıza sürdürdükten sonra bone geçirerek ortalama 35 ile 45 dakika arasında bekletin.
 • Süre dolduğu zaman saçlarınızı ılık suyla yıkamalısınız.

Bu işlem ayda 2 – 3 kere uygulayın.

 

Jojoba maskesi:

 • 4 yemek kaşığı jojoba yağı ile 1 çay kaşığı kadar biberiye yağını karıştırın.
 • Karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.
 • Saçlarınızın hepsine uyguladıktan sonra bir bone geçirin.
 • 25 dakika kadar bekleyin.
 • Sonrasında bol ve ılık su ile karışımı saçınızdan uzaklaştırın.

Bu uygulamayı haftada 1 defa yapabilirsiniz.

Yanmış saçları eski haline getirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !