Yara izleri nasıl geçer

Cilde verilen tüm hasarlar iz şeklinde iz bırakır. Yara izleri nasıl geçer sadece yüzeysel veya küçükse, bu izler zar zor fark edilir. Ancak derinin geniş bir alanı etkilenirse veya hasar derinin derin katmanlarına kadar inerse, görünür izler kalabilir. Bunlar günlük yaşamda büyük sınırlamalara yol açabilir. Hastalar yara izlerini farklı şekillerde tedavi ederler. Genellikle yara izinin arkasındaki kişisel geçmiş büyük bir rol oynar. Bir yara izi tedavisi sadece hareketliliği yeniden kazanmayı değil, aynı zamanda estetiği de sağlamayı amaçlamalıdır . Yara izinin büyük veya küçük olmasına bakılmaksızın, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle iz kalitesinin en iyi şekilde etkilenebilmesi için tüm yara izleri tedavi edilebilir.

Yara izleri nasıl oluşur

Kazalar, ameliyatlar veya hastalıklar nedeniyle ciltte hasar meydana gelirse organizma bu hasarları onarmaya çalışır. Ancak işlev genellikle yaralanmadan öncekiyle aynı değildir. Sadece cildin onarımını zorlaştırabilecek bir arada var olan hastalıklar yoksa başarılı olur. Sadece epidermisi etkileyen yüzeysel yaralanmalarda (Latin epidermis) yaralar iz bırakmadan tamamen iyileşebilir (epitel yara iyileşmesi). Epidermise bu tür bir hasar, örn. güneş hasarı veya yüzeysel sıyrıklar olabilir. Daha derin cilt katmanları etkilenirse, örneğin operasyonlar sırasında, yara iyileşmesinin çeşitli aşamalarından sonra bir iz oluşur. Yara iyileşmesi yaranın tipine, boyutuna ve derinliğine bağlıdır.

Bir yara izinin yara iyileşme evreleri : Yara izleri nasıl geçer

Yara iyileşmesinin son aşamasında izlerin nasıl oluştuğunu anlamak için yara iyileşme sürecine daha yakından bakmak yardımcı olabilir.

1. Enflamasyon aşaması

Bir yaralanmadan hemen sonra kan pıhtılaşması artar, vücut oluşan kanamayı durdurmaya çalışır ve aynı zamanda bakterileri yaradan uzaklaştırır ve yaraya girmelerini engeller. Bu aşama üç gün kadar sürebilir.

2. Yeni oluşum aşaması

Yaralanmadan birkaç gün sonra vücut, yarayı olabildiğince çabuk kapatmak için damarları ve dokuyu (granülasyon dokusu) yeniden oluşturmaya başlar.

3. Olgunlaşma aşaması

Yaranın ortaya çıkmasından sonraki beşinci ve onuncu gün arasında son aşama başlar. Yara yüzeyde kapalıdır. Yara iyileşmesinin bu son aşamasında, yara izi başlar. Olgunlaşma aşaması birkaç hafta veya ay sürebilir.

Olgunlaşma evresinde oluşan izler sadece estetik açıdan sorun teşkil edebilir. Ciltte yara izlerinin oluştuğu yerlerde kalınlaşmalar, kasılmalar ve nasırlardan dolayı cilt daha az elastiktir.

Skar dokusu, yara izi göründükten sonra iki yıla kadar değişebilir.
Bu süre zarfında iz tedavisi, yara izinin özelliklerini olumlu yönde etkileyebilir. Yara izinin hemen başında, yani. Yara izi olgunlaşmadığında, hem kaşıntıyı hem de ağrıyı azaltabilir.
Skar kalitesi için faktörler
Bir yara izi diğeriyle aynı değil. Tamamen aynı yaranın yara iyileşmesini iki farklı insanda gözlemleseydik, yara izi tam olarak aynı görünmeyecekti. Yara izinin kendisi veya görünümü ve gelişimi çok çeşitli faktörlere bağlıdır ve bunlardan bazıları etkilenebilir.

Mobilizasyon

Yara izine neden olan yaralanmanın tipine ve şiddetine göre öncelikle bir terapist yardımıyla pasif hareket eğitimi gerekli olabilir. Yara izi ve çevresindeki alanların mobilizasyonu kan akışını arttırır, bağ dokusu daha gevşek, daha yumuşak ve daha pürüzsüz hale gelir. Bu, skar kalitesini artırır.

Güneşten kaçının

Yeni yara izleri, daha sonra daha koyu bir renge dönüşebileceklerinden asla doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Cilt her zaman güneş ışığına veya kompresyon ürünlerine ve/veya güneş kremine izin vermeyen giysilerle korunmalıdır.

Sıkıştırma tedavisi

Her gün sıkıştırma ürünlerinin kullanılması yara izi kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve iyileşmeyi hızlandırabilir ve yara izlerinin boyutunun artması riskini azaltabilir.

Silikon ürünler ve merhemler

Silikon pedler ve özel merhemler skar dokusu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yara dokusunu nemli ve esnek tutarlar ve iyileşmeyi teşvik edebilirler.

Genellikle hareket halinde olan vücut kısımlarındaki yara izleri sürekli olarak çekme kuvvetlerine maruz kalır. Bu kalıcı çekme gerilimi, yara izinin istenmeyen özellikler kazanmasına neden olabilir.

Yaş

Yaralar, yaşlandıkça cilt yapınız değiştikçe daha kötü iyileşir. Elastikiyet ve yağ depoları azalır ve kanlanma azalır. Çocuklar ve ergenler genellikle çok fazla yeni bağ dokusu oluştuğu için daha kalın ve daha kaba yara izleri alma eğilimindedir.

Cilt kalınlığı

Daha kalın cilt, görünür ve daha belirgin izler oluşturur. Deri kalınlığı çocukluktan itibaren artar, 65 yaşından itibaren azalır.

Cilt tipi ve kökeni

Afrika ve Asya kökenli insanların aynı zamanda boyutu artan yara izleri oluşturma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, birçok yeni bağ dokusu oluşturmalarıdır.

Ek hastalıklar

Eşlik eden veya önceden var olan hastalıklar (dolaşım bozuklukları, diyabet vb.) skar oluşumunu olumsuz etkiler.
Bir ceket giyen göğüs bandajı olan kadın
Ne tür yara izleri var?
Yaralanma ve yara izleri nasıl geçer bağlı olarak, farklı yara izleri oluşabilir. Hem görünüm hem de şekil bakımından farklılık gösterirler.

 • Hipertrofik skarlarYüksek, kırmızımsı ve hatta kalın skarlara hipertrofik yara izleri denir. Göz alıcı ve kalın yara izleri oluşturan gereksiz yeni bağ dokusu üretimi ile ortaya çıkarlar. Orijinal yara alanı içinde boyut olarak artarlar, yani. izler kontrolsüz bir şekilde değişmez.
 • Hipertrofik yara izleri uzun bir süre sonra kendiliğinden geri dönebilir. Kişiye özel bir yara izi tedavisi
  bu geri dönüşe katkıda bulunabilir. Hipertrofik skarların en yaygın nedeni, yara iyileşmesi sırasında etkilenen büyük çekme kuvvetleridir. Bu özellikle eklemler için geçerlidir.
 • Keloid skarları (keloidler)
  Hipertrofik skarlar gibi keloidler de skar dokusundaki artışla ayırt edilir. Ancak keloidlerde yara dokusu da yara bölgesinin dışında büyür ve bazen yara iyileştikten sonra büyümeye devam eder. Büyüme birkaç ay sonra da başlayabilir. Bunun nedeni bağ dokusundaki kontrolsüz ve keskin artıştır.
 • Belli bir süre sonra artış durur ve ortaya çıkan keloid geri gitmez. Bölge diğer ciltlerden kırmızı veya daha koyu renktedir ve ayrıca kaşınabilir veya acıtabilir.
 • Cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra bir keloid yeniden ortaya çıkar. Bu nedenle, farklı tedavi yöntemlerini kısmen birleştiren bir yara izi tedavisi, uzun vadeli iyi sonuçlar için önemlidir.
 • Atrofik skarlar
  Bahsedilen iki skar tipinin aksine, atrofik skarlarda skar yüzeyi çöker. Yara izi çevreleyen deriden daha aşağıdadır.
 • Yarayı tamamen doldurmak için çok az bağ dokusu oluşur. Atrofik skarlar özellikle iyileşmesi zor olan yaralarda oluşur, örn. sivilce sonrası ve sıklıkla yüzde görülür.
Önemli

Yara izlerini iyileştirmek zaman ve sabır gerektirir. Tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Sonuç olarak, hemen istediğiniz gibi görünmüyorsa veya yara tedavisinde hemen belirgin değişiklikler görmüyorsanız cesaretinizi kaybetmeyin. Daha da az ilerleme fark etmenin bir yolu, süreci fotoğraflarla belgelemektir. Daha sonra tedavi süresince değişiklikleri karşılaştırabilirsiniz.

Yara izleri nasıl geçer yazımız dışında cilt hastalıkları ile ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 

error: Kopyalamak mümkün değil !