Yara İzlerini Yok Edin – 3

5- Limon

Limon, her türlü yara izini iyileştirici özelliğe sahip alfa hidroksi asitleri içerir. Limon ile ölü deri hücrelerini temizleyebilir, yeni deri hücrelerinin büyümesini teşvik edebilir ve cilt elastikiyetini artırabilirsiniz. Limonda bulunan C vitamini, cildin hasarlı kısımlarının yeniden onarımına yardımcı olur. Buna ek olarak limon, ağartıcı özelliği ile izleri hafifletmeye yardımcı olur.

  • Etkilenen alan üzerine biraz limon suyu sürün. Hassas cilde sahip olanlar, gül suyu ya da E vitamini yağı ile eşit miktarda limon suyunu sulandırdıktan sonra yara izi üzerine uygulayabilirler.
  • 10 dakika bekleyin, sonra ılık su ile durulayın.
  • Günde bir kez, yara izi kaybolana kadar tekrarlayın.

Not: Limon, güneş ışığında cildinize zarar verebilir, bu nedenle yara izine limon suyunu uyguladıktan hemen sonra güneş ışığına çıkmayın.

 

 

6- Bal

Bal, yara izini iyileştirmede etkili bir doğal nemlendiricidir. Bu, ölü deri hücrelerinin birikmesini önler ve cilt dokusunun yenilenmesini uyarır.

  • Yara izine bir miktar bal sürün ve bir bandaj ile sarın, bir gece boyunca bekletin. Ertesi sabah, ılık su ile yıkayın. Yatmadan önce günlük tekrarlayın.
  • Başka bir seçenek ise, bal ve toz şeker ile bir karışım hazırlayarak yara izine masaj yapmaktır. Etkilenen alan üzerine sürün ve birkaç dakika hafifçe ovalayın. Ilık su ile durulayın, yara izini kuruladıktan sonra bir nemlendirici sürün. Bu tedaviyi haftada bir veya iki kez uygulayın.

 

 

7- Elma Sirkesi

Ayrıca elma sirkesi ile izleri farklı bir şekilde iyileştirebilirsiniz. Elma sirkesi asidik yapısı ile pul pul dökülen ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu, sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eder ve yara izlerinin görünümünü azaltır. Buna ek olarak elma sirkesi, sağlıklı cilt dokusu için gerekli olan pH seviyesini dengeler.

  • Eşit miktarda ham filtresiz elma sirkesi ile suyu karıştırın. Bu karışımı bir pamuk yardımıyla yara izinin üzerine uygulayın. 5 dakika bekleyin, daha sonra su ile durulayın. Bunu günde bir kez yapın.
  • Alternatif olarak; 2 yemek kaşığı ham filtresiz elma sirkesi, 2/3 fincan su ve 1 çay kaşığı bal ile bir solüsyon hazırlanır. Bu karışımı yara izine uygulayın, 30 dakika boyunca bekletin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Bunu günde bir kez yapın.

 

Bu yazımızın diğer bölümleri:

– Yara İzlerini Yok Edin – 1

– Yara İzlerini Yok Edin – 2

– Yara İzlerini Yok Edin – 4

Yara izlerinizi daha az görünür hale getirmek ve soldurmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler.
Yara izlerinizi daha az görünür hale getirmek ve soldurmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !