Yenidoğan Bebekler İçin Uyutma Teknikleri

Gözünü dünyaya açan her yeni bebek, getirdiği mutlulukla birlikte anne ve babaya yeni sorumluluklarda yüklemektedir. Yeni doğan bebeklerde anne baba adayının en büyük problemlerinden biri de uykusuz geçecek gecelerdir.

Kendini ifade edemeyen bebeğin tek iletişim yolunun ağlama olması, ister istemez anne ve babayı tedirgin etmektedir. Yeni doğan bir bebek günlük 16 ile 17 saati uykuda geçirir. Bu süreç tek bir bütün halinde olmayıp bebeğin 2 ile 4 saatlik dilimler halinde toplam günlük 16 ile 17 saate ulaşmasını sağlar. Yeni doğan bebeğin gelişimi açısından bu sürelerde uyku gerekmektedir. İlk 6 ve 8. Haftalar arasında yeni doğan bebekler çok uzun süreli uyanık kalamazlar. Uzmanlara göre uzun süreli uyuyan bebeklerin REM uykusu denilen dönemde daha uzun kaldığı ve bu sürenin bebeğin gelişimi açısından çok önemli olduğu söylenmektedir. Kısa periyotlar halinde uyuyup uyanan bebekte anne ve babanın da uyku düzeninin değişmesine sebep olur. Bebeğinizin düzensiz bir uyku hayatına alışmasını istemiyorsanız uyku alışkanlıkları oluşturmak, uyku tekniklerini uygulamanız gerekmektedir. Uyku konusunda gerekli teknikleri uygulamazsanız uyku düzeniniz sizi de günlük hayatınızdan alıkoyacak hale gelebilir.

 

 

Sık ve kısa aralıklarla uyku

Bebeğiniz uyanıkken biraz daha uyanık tutup gece kendinizi düşünecek şekilde bebeği zorlarsanız, bu durum bebekte uyku bozukluğuna sebep olacaktır. Bebeğin kendi rutini içinde kısa ve sık aralıklarla uyumasına izin verin. İlk başlarda sizi zorlayacak olsa da kendinizi bebeğinizin uyku saatlerine göre programlarsanız daha rahat edersiniz.

 

 

Gündüz ve gece kavramı

Her yeni doğan bebek yeni bir dünyayı dokunarak, işiterek ve görerek algılamaya çalışır. Siz bebeğinize neyi verirseniz neyi gösterirseniz o da ona göre hareket etmeye başlayacaktır. Gündüz ışık alan bir ortamda sırf bebeğiniz uyusun diye ortamı karartırsanız bebekte gece kavramı oluşmayacaktır. Gündüz uykusunu aydınlık bir ortamda, gece uykusunu karanlık ortamda uyuması gerektiğini anlaması açısından ortamınızın buna göre ayarlanması gerekir. Özellikle gün içinde bebeğin odasının, uyuduğu ortamın gün ışığı alması sizin faydanıza olacaktır. Yeni doğan birkaç haftalık bebekte gece gündüz kavramını öğretmek biraz zor olsa da ilk aydan itibaren bebeğiniz gece ve gündüz kavramını anlamaya başlayacaktır.

 

 

Uyku alışkanlığı için giyim tarzı

Gün boyu üzerinizde olan kıyafetlerle nasıl siz yatağa girmiyorsanız bebeğe de bunu aşılamanız gerekir. Gece pijamalarını giyen bebeğin uyku vaktinin geldiği algısını oluşturmanız bebekte uyku düzeni açısından önemlidir. Tam tersi durumda gece üzerinde olan pijamaları da sabah uyandığında değiştirdiğinizde bebek güne başlama kavramını algılayacaktır.

 

 

Beden dili

Henüz konuşamayan bir bebek kendini ifade etmek için bir takım bedensel hareketler kullanır. Gözlerini ovmak, vücudunun herhangi bir bölgesine dokunmak, normal bir zamana göre daha huzursuz olmak gibi belirtiler bebeğinizin uyku vaktinin geldiğine işaret olabilir. Her bebek anne ve babası ile iletişim halinde olmaya çalışır. Özellikle anne ile olan bağı bebeğinizi sizin daha iyi tanımanıza olanak sağlar. Bu yüzden bebeğinizin hareketlerini dikkatlice gözlemlemeye özen gösterin.

 

 

Bebeğin kendi kendine uyuması

Ortalama 3. Aya kadar annesi ile uyuyan bebekler 3. Aydan itibaren kendileri uyuyabilecek hale gelirler. Tabi bunu bütün bebeklerde olur demekte yanlış olur. Uyku vaktinin geldiğini düşündüğünüz bebeğinizi henüz uyanıkken yatağına bırakarak ve belli bir süre yanında kalarak bebekte uyku rutini oluşumunu sağlayabilirsiniz. Bu duruma ayak uyduran bebek vakti gelince uyuması gerektiğini anlayacaktır.

Yeni doğan bebeklerin uyku düzeninin sağlanması ve daha rahat uyumaları için yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !