Yeşil Çayın Hiç Bilmediğiniz Mucizevi Faydaları

Yeşil Çay Faydaları ve Zararları Nelerdir

Gündelik hayatta tükettiğimiz çayın tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanır. Dünyanın varoluşunda su ve sonrasında çay vardı bile denebilir. Efsaneye göre Çin imparatorluğunda kaynayan suyun içine çay yaprağı düşmüş, Çin imparatoru kokusunu beğendikten sonra tadına bakmış ve o gün bugündür çay insanların vazgeçilmezi olmuştur.

 

 

Hangi yeşil çay daha faydalıdır?

Çay tüketimi bakımından dünyada dördüncü sırada gelen biz Türkler ağırlıkla siyah çay tüketiyoruz. Çay üretimi bakımından fermente edilmiş siyah çay ve fermente edilmemiş yeşil, beyaz çay olarak ayrılır. Toplama sonrası işleme uğramayan yeşil çay (fermente edilmemiş çay) işleme uğrayan siyah çaya (fermente çay) göre sağlık bakımından daha yararlıdır.

 

 

Yeşil çay kaç kalori?

Çay tüketiminde bilinmesi gereken bir nokta da çayın kalorisiz olduğudur. Çay içerken bazen kiloya sebep olan durum çaya katmış olduğunuz şekerdir. Günlük tüketim sınırlarını aşmadığınız sürece çay birçok konuda sağlığa faydası vardır.

 

 

Çayda ne kadar kafein vardır?

Çay içerdiği kafein ile uyarıcı etkiye sahip bir bitkidir. Kafein miktarı siyah çayda yeşil çaya oranla biraz daha fazladır. Günlük maksimum sınırı 300 mg olan kafein vücudunuza zarar vermemesi açısından yeşil çayı tercih etmek daha doğru olacaktır. (Bir fincan siyah çay 40 mg kafein, bir fincan yeşil çay 20 mg kafein içerir).

 

 

Yeşil çay faydaları

Kalp damar rahatsızlıklarından strese kadar, günlük rutin hayatınızın işleyişini düzene sokmasına kadar birçok faydası vardır. Güçlü bir antioksidan olan çay E ve C vitamini bakımından da zengindir. Fazla tüketilmesi ile de böbrekler üzerinde diüretik (idrar söktürücü) etkisi vardır. Planlanmış bir işiniz veya seyahatiniz varsa uygun ölçüden fazla tüketmemekte fayda var.

 

Yeşil Çay Faydaları arasında beyine uyarıcı etkisi

Tam bir çay tiryakisi iseniz ve çay tadı alırken aynı zamanda fazla kafeine maruz kalmak istemezseniz siyah çaya göre düşük kafein içerdiği için yeşil çayı tercih edebilirsiniz. Yeşil çay beyin fonksiyonlarını düzenler ve hafızayı  kuvvetlendirir. Anksiyeteyi azaltıcı etkisi beyinde inhibitör özellikleri olan Adenozin isimli nörotransmitter düzeyini azaltarak yapar. Beyin içinde  nöron içinde viskoziteleri düşürerek daha hızlı iletim yapılmasını ve böylelikle beyin kognitif, bilişsel faaliyetleri ile hafızaya doping etkisi yapar.

 

Diyabet hastaları için yeşil çay

Yeşil çay tüketildiğinde kan glukoz seviyesini düşürür. (kan şekeri düşürücü) düzenli yeşil çay tüketerek uzun dönemde diyabet fizyopatolojisinde temel etken olan vücudun insülin direnci azalır ve glukoz seviyesini düzenli yeşil çay tüketimi ile dengede tutabilirsiniz.

 

Kalp rahatsızlıkları

Yeşil çayın damarların iç duvarlarını kuvvetlendirdiğine dair bilimsel çalışmalar mevcuttur. Yapılan geniş katılımlı ve çok merkezli çalışmalar göstermiştir ki ani ölüm, kalp krizi ve inme gibi hayat süresini ve kalitesini azaltan bazı damar ve kalp hastalıklarına karşı yeşil çay faydaları olan bir bitkidir. Düzenli kullanımı ile eş zamanlı olarak kanda pıhtılaşmaya engel olur. Fakat yine dikkat edilmesi gereken nokta kişinin kendi sınırlarını belirlemesi ve bu sınır doğrultusunda aşırı tüketilmesi ile yeşil çay faydaları ve zararları da olabileceği akılda tutulmalıdır. Normalden fazla çay tüketimi çarpıntıya ve aşırı kafein içeriğine bağlı uykusuzluk yapabilir.

 

Kolesterol hastaları için yeşil çay

Yüksek kolesterol şikayetiniz varsa günlük 4-5 fincan yeşil çay kolesterole iyi gelecektir.

 

Aşırı kilo problemleri

Fazla kilolardan kurtulmak isteyen bireylerde muhakkak diyetlerinde yeşil çay da olmalıdır. Tükettiğiniz yeşil çayı şekersiz içerek fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Yeşil çay içerdiği polifenol ile yağ yıkımını artırarak etki eder. Düzenli kullanımda bağırsak hareketlerini de artırır ve kilo vermeniz kolaylaşır. Yeşil çay aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo vermede etkilidir.

 

Kanser hastalığına karşı yeşil çay tüketimi

Henüz net bir araştırma sonucu olmasa da bazı çalışmalarda kansere yakalanma riskini azalttığına dair teoriler vardır. Yeşil çay faydaları içinde anti kanser etkisinin içerdiği anti oksidan etkiye bağlı olduğu ve bu etkinin düzenli kullanım ile vücutta kalıcı detoks etkisi ile kansere karşı koruyucu etki oluşturur.

 

Hipertansiyon

Kanın basınç değerleri sizin tansiyon değerlerinizi yansıtır. Yeşil çay tüketerek kan basınç değerleri normal sınırlarda kalır. Günlük iki üç fincan yeşil çay tüketerek hipertansiyon rahatsızlığınız varsa bunu dengeleyebilirsiniz.

 

Detoks etki

Yeşil çay faydaları arasında detoks etkisi vardır. Vücudunuzdan zararlı kimyasalların atılmasını istiyorsanız (detoks) antioksidan özelliğinden dolayı yeşil çay tüketmek çok doğru olacaktır. İçerdiği kateşin isimli madde bu işlemi hızla gerçekleştirir. Detoks etkisi için özellikle yeşil çay tüketmeye özen gösteriniz. Çünkü siyah çay tüketmeye nazaran yeşil çay fermente edilmediği için daha doğru olacaktır.

 

Solunum yolları üzerine etkisi

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar göstermiştir ki günlük düzenli olarak iki fincan yeşil çay tüketimi akciğer kanserine yakalanma oranını azaltmaktadır.

 

Mutlu gülüşler

Diş sağlığınıza özen gösteriyorsanız ve her an gülümseyebilmek istiyorsanız dişler üzerinde biriken plak oluşumuna sebep olan bakterileri yeşil çay ile uzaklaştırabilirsiniz. Yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanan bu olumlu etkisi ile diş eti problemlerine ve ağız hijyenine yeşil çay faydaları arasında yer almaktadır.

 

Cilt problemlerine karşı yeşil çay faydaları

Birçok antioksidan özelliğe sahip bitkide olduğu gibi yeşil ya da cilt için faydalıdır. Cildi beslediği, siyah noktalara karşı iyi geldiği de bazı araştırmalarda belirtilmiştir.

 

Yeşil çay zayıflatır mı?

Yeşil çay zayıflatır mı sorusunu merak ediyor ve uygun bir cevap istiyorsanız size metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olacak yeşil çay faydaları arasında sayılan bu özelliğin en uygun sabah erken saatlerde tüketim sonrası açığa çıktığını bilmenizdir. Gece boyu aç kalan bünyenize zayıflama amacı ile aç karna veya hafif bir kahvaltı sonrası 2-3 fincan yeşil çay içerek metobolizmanızın hızlandığını göreceksiniz.

Yeşil çay ne zaman içilmeli?

Bu yüzden aç karna kahvaltıdan yaklaşık yarım saat önce veya hafif bir kahvaltı sonrası 1-2  fincan yeşil çay kafidir.

 

Yeşil çay, limon ve soda ile zayıflama

Yeşil çayı limon ve soda ile tüketmekte zayıflamaya faydalıdır. Limonun yağ yakımında etkili olması, sodanın içerdiği mineraller ile sindirim sistemi üzerindeki etkisi yeşil çay ile birleşince mükemmel zayıflama kürü halini alacaktır.

 

 

Yeşil çay diyeti

Yeşil çay ile birlikte sunulan birçok diyet programı vardır. Sizin için en doğrusu vücut kitle indeksinize, yaptırmış olduğunuz yağ analizine göre bir diyetisyen gözetiminde program çıkarmak daha doğru olur. Kişiden kişiye değişen gereksinimler sebebi ile bilmediğiniz kaynakların önerilerine itibar etmeyiniz.

 

 

Yeşil çay zararları var mı?

Bazı hasta gruplarında yeşil çay tüketmek zararlı olabilir.

  • Hamilelik ve emzirme döneminde olan bayanlarda özellikle bebek bakımından kafeinin olumsuz etkileri olacağından kullanımı uygun olmayacaktır. Kafein anneden bebeğe geçer.
  • Kemoterapi ya da radyoterapi alan hastalarda yeşil çay kullanılan ilaçlara etki edeceğinden yeşil çay tüketmek bu hastalara önerilmez.
  • Kafein içerdiğinden fazla tüketilmesi halinde uykusuzluk, diyare (ishal) ve mide problemlerine sebep olabilir.
  • Çay türlerinin hepsi fazla kullanımda anemiye (kansızlık) sebep olabileceğinden kan değerleriniz düşükse dikkatli kullanmanız gerekir.

 

Yeşil çay zararları hangi ilaçlarla ortaya çıkar?

Günlük tüketiminizi makul sınırlarda tuttuğunuzda ve yukarıda belirttiğimiz hastalık grupları içinde de yer almıyorsanız yeşil çay zararları sizin için problem teşkil etmez ve vücudunuz için birçok konuda yeşil çay faydaları öne çıkar. Anksiyete ilaçları, doğum kontrol ilaçları, ritm düzenleyici ilaçlar, bazı antibiyotik türleri, hipertansiyon ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin, oral anti koagülan) gibi düzenli kullandığınız ilaç grupları varsa olası yeşil çay zararları ve ilaçlarla etkileşimi açısından sürekli tüketmeden önce bir hekime başvurmanızda fayda olacaktır.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Yeşil çay kaynamış su içinde 1-2 dakika demlenme ile içime hazır hale gelir. Miktar ve yeşil çay demleme süresi arttığında açığa çıkan aktif moleküller ve özellikle kafein türevi olan taninler nedeni ile etkinliği artarak baş ağrısı ve uykusuzluk gibi belirtilere neden olabilir.

Yeşil çayın daha önce bilmediğiniz faydalarını öğrenmek için hemen bu yazımızı okuyun.
error: Kopyalamak mümkün değil !