Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür

Normal değerleri ağız içi 37,8 derece, rektal ölçümde 38,2 derece olan ateş, 38 derecenin üstüne çıkmaya başladığında yüksek ateş olarak belirtilir. Sabah erken saatlerde ölçüldüğünde en düşük değerinde, öğleden sonra yapılan ölçümlerinde en yüksek değerlerine ulaşır.

 

 

Ateş neden yükselir?

Vücudumuzun termometresi de diyebileceğimiz ateş normal değerlerinde vücuda hiçbir zararı yoktur. Ateş 38 derece üstüne çıkmaya başladığında vücutta bir şeylerin normal gitmediği habercisidir. Herhangi bir rahatsızlığa yakalanmak, enfeksiyon geçirmek, üst solunum yollarında rahatsızlık gibi durumlar ateşin yükselmesine sebep olabilir. Bazı durumlarda gıda zehirlenmesi sonucu da ateş yükselebilir. Bazen böcek ısırması ya da zehirlenmesi durumlarında da ateş yükselir. Bağışıklık sistemine ve ilaç kullanımına bağlı olarak da ateş yükselir.

 

 

Vücut ateşi ne zaman zarar vermeye başlar?

Ateşin yükselmesi vücudun savaştığını kendini savunduğunun göstergesidir. Her ne kadar vücudun savunma şekli de olsa belirli bir süre sonunda yüksek ateş zarar vermeye başlayacak, beyin gibi hayati önem arz eden organlarda geri dönüşü imkansız olan harabiyetlere yol açacaktır. 72 saate aşan bir yüksek ateş söz konusu ise acil müdahale edilmeli bir an önce ateş normal sınırlarına düşürülmeli ve bir uzman gözetiminde olmalıdır. Ateş yükseldiği sırada bireylerde üşüme duygusu da oluşabileceği için buna göre de önlem almak gerekir.

 

 

Ateşi düşürmek için yapmanız gerekenler

Öncelikle ortam ısısı çok yüksek olmamalıdır. Ateş yükselmesi esnasında kat kat giyinmekten kaçınmanız gerekir. Ateş yükselmesi sırasında zaman zaman sıtma şeklinde titreme yaşıyor olmanız üşüdüğünüzü göstermez aksine sıcaklığın arttığını acilen düşürmeniz gerektiğinin göstergesidir.

Vücut ısısına eş değerde ılık bir duş ile de ateş düşürülür. Soğuk kompres yöntemi ile vücut ısısı aşağı çekilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kompres yapılacak bölgeler hep aynı nokta olmamalıdır. El, ayak, koltuk altı, alın gibi bölgelere su ile ıslattığınız bir bezi koyarak ateşi düşürebilirsiniz. Ateş düşürme işlemini bu şekilde yaptığınızda sürekli ateşi kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Aşırı soğuk kompres ile hipotermi (vücut sıcaklığının normalin altında azalması) durumu da yaşanabilir. Hipotermi’ye giren vücutta dalgınlık, hafıza kaybı gibi istenmeyen oluşabilir. Soğuk kompres yönteminde kesinlikle buz ya da buzlu su kullanmayın çünkü buz da aniden vücutta hipotermiye yol açabilir. Ateş yükselmesi ile vücudumuz hızla sıvı kaybettiği için sıvı kaybını da dengelemek gerekir. Özellikle su içerek ya da hastaya su verilerek sıvı kaybı dengelenir.

 

 

Bitkisel yöntemler ile ateş düşürme

Ateş esnasında çevresel faktörleri bu şekilde optimize edebileceğiniz gibi aynı zamanda bazı bitkisel yöntemler ile de ateşi kontrol altına alabilirsiniz.

 

Sarımsaklı Yoğurt

Vücuda sürülen sarımsaklı yoğurt ateşi düşürmede etkilidir.

 

Kuru yemişler

Ateş yükselmeye başladığında kuru yemiş tüketmek de ateşi düşürmeye faydalıdır. Aynı zamanda doğal antioksidan olan kuru yemişleri ateş yükselirken tüketebilirsiniz.

 

Yeşil Çay

Yapılan birçok bilimsel araştırmada yeşil çayın içinde bulunan keteçin isimli maddenin ateşi düşürdüğü tespit edilmiştir. Ateşi düşürürken aynı zamanda beyin hücrelerini koruyucu özelliği de vardır.

 

Zerdeçal

Antidepresan ilaçlar gibi sakinleştirici etkisi bulunan zerdeçal içerdiği curcumin maddesi ile de ateşi düşürücü özelliği vardır.

 

Maydanoz

Yaklaşık bir avuç ince kıyılmış maydanoz bir litre su da hafif kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç kez tüketilirse ateşi düşürebilir.

 

Limon, Papatya

Limon ve papatya çayı karıştırılıp içilirse bu bitkilerde ateşi kontrol altına almanıza faydalı olacaktır.

 

Zencefil

Taze zencefil ile hazırlanabilecek limonata kıvamında karışımı tüketerek de ateşinizi düşürebilirsiniz.

 

 

Ateş düşürmek için sirke kullanılmamalı

Ateş düşürmek için eski yöntemlerden sirke yöntemini kullanmamanızı öneririm. Sirke, alkol gibi uygulamalar ilk başta ateşi düşürür gibi gözükse de iç organlarda ateşin yükselmesine sebep olduğu için son derece zararlıdır.

 

Uyarı

Yetişkin bireylerde ateş 38 derece ve üstünde ise, birkaç gündür süre geliyorsa muhakkak bir hekime gözükmek gerekir. Ateş esnasında bahsettiğimiz yöntemlerin yanı sıra ateş düşürücü ilaçları da kullanabilirsiniz.

Ateş yükseldiğinde sadece aspirin kullanmayınız. Yüksek ateş hali tek başına bir rahatsızlık olmayıp beraberinde başka rahatsızlıklarında geleceğinin habercisidir.

Çok çeşitli sebepleri olan yüksek ateşin vücuda zarar vermesini önleme, ateşi düşürmek için yapılması gerekenler, bitkisel yöntemlerle ateş düşürme gibi konuların anlatıldığı bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !