Yüksek Tansiyonunuz Mu Var? Kakule Yardımcı Olabilir

Diyet alışkanlığı ve yaşam stilinizde yapacağınız ufak değişiklikler ile yüksek tansiyon rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Reçeteli ilaçları vermek dışında, doktorlar aynı zamanda daha fazla egzersiz ve doğru beslenmeyi ve daha aktif bir yaşantıyı öneriyorlar. Hepsinin dışında, yüksek tansiyon, ilerleyen dönemlerde başka kalp hastalıklarına da zemin hazırlıyor. Örneğin damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi.

Yeme alışkanlığınızdaki değişimler için ise öncelikle tuz alımını azaltmak, abur cuburu tamamen kesmek ve ev yapımı az tuzlu yiyeceklere yönelmeniz gerekmektedir.  Bu değişiklikler kan basınç seviyesini düşürüp kontrol altına aldığı gibi aynı zamanda kilo kontrolünüzü sağlayarak daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olurlar.

Yemeklerinizdeki tuz oranını azaltmanın yanında, belli başlı kan basıncı seviyenizi düşüren doğal ürünler de kullanabilirsiniz. Örneğin bunlardan bir tanesi kakuledir.

 

 

Kakule’nin Faydaları Nelerdir?

Kakule, Hint mutfağında çeşni olarak kullanılan oldukça tatlı bir meyvedir. Bir yemeği tatlandırmak, köri tadını tam anlamıyla ortaya çıkarmak ya da başka bu tarz hazırlanan yemekler için kullanılır. Fakat tek yararı elbette yemeklere lezzet katmak değildir. Sindirime olan yardımı dışında, kan basınç seviyesini de kontrol altına almaya yardımcı olur ve bunu da içerdiği zengin antioksidanlarla gerçekleştirir. Kakule özellikle yüksek tansiyonun başlangıç seviyesindeyseniz etkili olur. Indian Journal of Biochemistry and Biophysics’in yayınladığı bir araştırmaya göre kakule aynı zamanda büyük ve küçük tansiyonları da kontrol altına alan bir özelliğe sahiptir.

 

 

Kakule Nasıl Kullanılır?

Eğer yiyeceklere tat katma özelliğiyle kullanacaksanız, unutmamanız gereken unsurlardan biri yüksek tansiyonun çok şekerli ve aşırı kolestrollü yiyeceklerle de ilişkili olduğudur.

En etkili ve basit kullanımı ise şu şekilde; diyetinizde düzenli olarak kullanacaksanız çayınıza bir parça kakule tozu atmanız yeterli olacaktır. Diğer bir yolu ise şu; yemeklerden sonra bir parça kakule çiğnemek. Bu yüksek tansiyonunuzu kontrol etmesiyle kalmaz, aynı zamanda ekstra bir sindirim kolaylığı ve ağız ferahlığı sağlar.

Düzenli kakule tüketerek kan basıncınızı kontrol altına alabilir ve tansiyonunuzun yükselmesini engelleyebilirsiniz.

Düzenli kakule tüketerek kan basıncınızı kontrol altına alabilir ve tansiyonunuzun yükselmesini engelleyebilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

  • Bir Yorum Bırak




  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !