Yürürken Denge Kaybı Neden Olur

Vücudumuzun mükemmel yaratılışı ile her organ, her sinir ve her hücre muhteşem bir uyum içindedir. Bu uyum ile konuşma, beslenme, dinlenme ve uyuma gibi aklımıza gelebilecek bütün fonksiyonları yerine getiririz. Bu denli muhteşem bir oluşumun muhakkak dengesi de olmaktadır. Özellikle hareket sisteminde meydana gelen uyum denge olarak adlandırılır.

Denge dediğimiz zaman sadece ayakta, yürürken ve ya konuşurken değil aynı zamanda dinlenirken uyurken de meydana gelen bir denge söz konusudur. Denge sadece tek bir organa bağımlı bir olay olmayıp gözler, denge organı (iç kulak içinde bulunan bir organ), eklemler, iç organlar ve kaslardan denge merkezine giden uyarılar ile meydana gelir. Biz burada yazarken bu süreç uzun gibi gözükse de aslında çok kısa sürelerde bu olay gerçekleşir. Denge merkezi kısa sürede işlediği bu verileri aynı kısa sürede ileterek o an bulunduğunuz duruma göre kasların gevşemesini ve ya kasılmasını sağlayacaktır. Örneğin yazımıza gözünüzü hiç ayırmadan 5 sn bakın demiş olsaydık bu işlemi gerçekleştirmek için sadece düşünmeniz yeterli olacak ve gözünüzü hiç ayırmadan 5 sn boyunca dengeli bir şekilde bakabilirsiniz. Bu denli mükemmel bir sistemin işleyişinde bazen istenmeyen durumlar olması halinde denge kayıpları da yaşanabilmektedir.

Denge kaybı yaşayan kişilerde en sık ve primer görülen belirti baş dönmesidir. Baş dönmesi ile hareket halinde olmanıza rağmen siz sabit dururken çevrenizde ki cisimler objeler hareket ediyormuş gibi bir algı da oluşur. Denge kaybı olması durumunda bazen de sadece dengenizi kaybettiğiniz hissini yaşarsınız.

 

 

Denge kaybına sebep olan hastalıklar

Vertigo

Her ne kadar toplumumuzda bir hastalık ismi gibi telaffuz edilse de aslında vertigo İngilizcede baş dönmesi anlamına gelmekte olup baş dönmesine sebep olan durumlarda tanımlama amacı ile kullanılır. Halk dilinde iç kulakta bulunan kristallerin kopması olarak tabir edilen tıbbı ismi “Bening Paroksis Pozisyonel Vertigo” olan rahatsızlık baş hareketlerine bağımlı gelişir. Gün içinde birçok kez fiziksel aktivitelere bağlı olarak (ayakkabı bağlarken, yere eğilip kalkarken) bu durumla karşılaşabilirsiniz. Bu tür baş dönmesi ve denge kayıpları kısa sürelidir. 15-30 sn arası değişen bu durumlarda bulantı görülebileceği gibi kusma ya da işitme sorunları çekmezsiniz. Özellikle gençlerde ve orta yaş grubu kişilerde sık karşılaşılır.

 

İleri yaş baş dönmesine bağlı denge kayıpları

Yaşın ilerlemesi ile zayıflayan kemikler ve omurlar yüzünden damarlar da incelir. Başa giden kan miktarında azalması ile beyin kan akımında düşüş olur. Başın yapmış olduğu hareketlere ve kan miktarının azalması ile “Vertebrobaziler Yetmezlik” gelişir. Bu tür durumlarda sadece baş dönmesi ve denge kaybı görülebileceği gibi aynı zamanda görme ve ya işitme bozuklukları da gelişir.

 

Psikolojik durumlar

Dengenizi kaybettiğinizde, başınız döndüğünde düşme ve ya yaralanma gibi bir durumla karşılaşmak nasıl ruhsal olarak sizi rahatsız ediyorsa tam tersi bir durumda denge kaybına sebep olabilir. Ruhsal ve psikolojik olarak ileri derece problemli bireylerde denge kaybı tabloları tarif edilmektedir. Bu tür kişiler muhakkak bir uzman yardımı almalıdır.

 

Senkop Atakları

Bazı ilaçlara bağlı olarak (antihipertansifler, antidepresanlar) baş dönmesi gibi tarif edilen durumlar klasik baş dönmesi tanımı içinde yer almazlar. İlaç kullanımına bağlı olarak beynin çok kısa süreli kansız kalması, birkaç saniyelik bilinç kaybı ya da bayılma durumları baş dönmesi ve denge kaybı gibi tarif edilmektedir. Bu tür durumlara bireyler sıklıkla maruz kalıyorsa bir uzman desteği ile kullanılan ilaç tedavileri yeniden güncellenmelidir.

 

Memiere hastalığı

İç kulakta endolenf isimli sıvının fazlalığına ve basınç artmasına bağlı olarak gelişen bir hastalık olarak gibi tanımlansa da henüz net bir şekilde sebebi bilinmeyen bir hastalıktır. İlk kriz anında kişiyi tedirgin eden bir tablo gelişir. Baş dönme süresi değişken olup birkaç dakika sürebileceği gibi 24 saat kadar da sürebilir. En belirgin görülen durumlar; kulakta çınlama, kulakta basınç hissi, ataklar halinde baş dönmesi ve işitme problemleridir.

 

Vestibüler Nörit

Baş dönmesi görülürken Memiere hastalığında olduğu gibi işitme problemleri görülmez. Birkaç gün sürebilen bu hastalık bazen iki hafta kadar sürebilir. Zamanla belirtiler ve baş dönmeleri ilaç kullanımı ile azalır. Düzenli ilaç kullanımı ile ikinci ayın sonunda tamamen iyileşme görülür.

 

Labirentit

Labirentit menenjit hastalığına, aminoglikozit türü antibiyotik kullanımına ve ya kronik orta kulak iltihabına bağlı gelişen iç kulak iltihaplarına verilen addır. Bu tür oluşan baş dönmesi ve denge kayıplarında hastalığa sebep olan kökenler üzerinde durulmalıdır.

 

Uyarı:

Baş dönmesi ve denge kaybı hafife alınmaması gereken bir durumdur. Gün içinde bazı atak ve ya krizlere maruz kalıyorsanız muhakkak bir uzmana gözükmeniz gerekir. Erken tanı koyulması sizin faydalı olacaktır.

  • Tekrarlayan baş dönmesi,
  • çift görme,
  • konuşma zorluğu,
  • vücutta uyuşma,
  • yüksek tansiyon hastalarında meydana gelen baş dönmeleri,
  • ilerleyen, geçmeyen baş ağrısı ve işitme kaybı

yaşadığınızı düşünüyorsanız sizin daha dikkatli olmanızı ve muhakkak bir nörolojik değerlendirme yaptırmak üzere nöroloji uzmanına gözükmenizi tavsiye ederiz.

Denge kaybı neden olur, hangi hastalıklar denge kaybına sebep olur, denge kaybının belirtileri nelerdir ve daha bir çok sorunun cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !