Yüz Beyazlatma ve Sivilce İzleri İçin Domates Maskesi

Cilt rengi zamanla koyulaşmaktadır ve parlaklığını yitirebilmektedir. Cilt renginin koyulaşmasının birkaç sebebi olmaktadır.

 

 

Sivilce izleri ve siyah noktalar

İlk olarak yüzde bulunan sivilcelerin bıraktığı izler ve siyah noktalar; nasıl bir yüzey olursa olsun çok yakın bakılmadığı sürece göze o yüzeyin kapsadığı renkler bir huzmesi ile göze görülür. Yani uzaktan küçük bir beyaz kağıda bakıldığında eğer kağıtta birkaç tane siyah nokta var ise kâğıt griye yakın gözükecektir.

Cildimiz ve insan biyolojisinde yaşadığımız habitattan farklı değildir. Canlılar ve mevcudat farklı da olsa geçerli kurallar aynıdır. Cildimizde siyah nokta yoğunluğu arttıkça cildimizin koyuluğu artacaktır.

 

 

Cilt kırışıklıkları

İkinci parametre ise kırışıklıklardır. Işığın bir kuralı vardır; çarptığı yüzeyin hiçbir ışık dalgasını absorbe etmediği varsayılıp aynı açı ile yansıdığı varsayılmaktadır. Bir yüzey ışığı ne ölçüde aynı açı ile yansıtıyor ise o derece saydamdır ve o derece parlaktır. Cildimizde bulunan kırışıklıklar ve yara izleri, ya da sarkıklıklar cildimizde tabiri caiz ise engebeli bir yüzey oluşturur. Yüzümüze dik gelen ışık dalgaları ise bu pütürlü yüzeylere çarptığında geliş açısı değişerek dik geri yansımayacak ve daha koyu görülecektir. Kilolu ve yüzü dolgun insanların yüzleri dikkat edilecek olursa daha parlaktır. Çünkü onların deriler daha gergin olduğu için ışığı daha dik yansıtırlar.

 

 

Ciltteki ölü deriler

Cildimizi olduğundan daha koyu gösteren üçüncü parametre ise yüzümüzde bulunan ölü derilerin yoğunluğudur. Ölü deri karanlık noktalar gibidir. Işığı tam olarak yansıtmaz çünkü hücre zarı dâhil tüm yapısı bozulmuş ya da bozulmaya yüz tutmuştur. Ve hücreler arası boşluklar hasıl olmuştur. Bu aralardan süzülen ışık kaybolur ve ya faklı açılarla yansır. Ayrıca ölü deri bir noktada yoğunlaştıkça siyah nokta olarak belirginleşmeye başlamaktadır.

Cildimizi beyazlatmak için 3 temel çözüm bulmak gereklidir; lekeleri azaltmak, kırışıklıkları yok etmek ve cildi besleyip ölü hücre oranını azaltmak ya da öl hücreleri uzaklaştırmak. Bu sorunların çoğuna etkili çözümler sitemizde daha önce yayınlanmıştır. Bu yazımızda ise domates ile cilt bakım maskesi tarifi verilecektir.

 

 

Cilt beyazlatmak için domates maskesi

Malzemeler:

1 adet domates

Pirinç unu

 

Domates maskesinin hazırlanışı

  • Bir adet domatesi rondodan geçirin ve suyunu süzün
  • Domatesin suyuna göre yeterli olacak kadar da pirinç unu ilave edin
  • Yüzünüze sürebileceğiniz kıvamı yakaladıktan sonra maske olarak sürün
  • Yaklaşık yarım saat bekleyip ılık su ile yıkayın.

Bu maske cildinizi beyazlatırken siyah noktaları da uzaklaştıracaktır.

Domates ile cilt maskesi hazırlama yöntemleri ve cilt koyulaşmasının sebepleri
Domates ile cilt maskesi hazırlama yöntemleri ve cilt koyulaşmasının sebepleri
error: Kopyalamak mümkün değil !