Yüz Buharı Nasıl Yapılır

Yüz buhar banyosu nasıl yapılır?

Uzun bir günün ardından buhar banyosu ile rahatlayabilirsiniz. Buhar yüzünüzdeki kan dolaşımını arttırır ve cildinizdeki gözenekleri açar; böylece kirleri temizlemeniz mümkün olur. Yüz buharının ardından gözenekleri temizleyici maske ve nemlendirici uygulanması tavsiye edilmektedir. Zamanınız kısıtlı ise sadece buhar yapmak da faydalıdır.

 

Yüz buharı banyosu nedir? Nasıl yapılır?

Yüz buharı banyosu için küçük bir kapta suyu kaynatın. 2-3 fincan kadar su yeterli olacaktır. Yüze uygulama esnasında buhar banyosu içine farklı aromatik yağlar veya detoksifiye edici, temizleyici doğal kimyasallar ekleyebilirsiniz.

 

Yüzünüzü yıkayın

Su ısınırken (varsa) yüzünüzdeki makyajı ve kiri temizlemek için yüzünüzü yıkayın. Yüz sabunu ve ılık su kullanın. Yüz buharından önce yüzünüzü (ve makyajınızı) temizlemek olmazsa olmazdır. Çünkü buhar cildinizdeki gözenekleri açar ve yüzünüzde kir varsa bu gözeneklere girerek sivilce ve akne oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Buharın cildinize zarar vermemesi için yüzünüze buhar uygulamadan önce peeling yapmayın.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra havlu ile kurulayın.

 

Buhar banyosu

Sıcak suyu cam veya seramik bir kaba koyun. Buhar banyosundan önce bir veya iki havluyu başınızın üzerine koymak için hazırda tutun.

Yüze buhar banyosu içine ne konur ?

Esans ekleyin

Yüz buharına herhangi bir şey eklemenize gerek yoktur. Ancak zamanınız varsa ve ek fayda sağlamak istiyorsanız yararlı aroması olan yağlar kullanabilirsiniz. Dilerseniz bitki çayı poşeti de kullanabilirsiniz. Yüz buharınızı özel kılmak için aşağıdaki baharat ve yağları deneyebilirsiniz:

 

  • Enerji veren bir buhar için limon veya nane
  • Rahatlatıcı bir buhar için papatya veya lavanta
  • Soğuk algınlığı için nane veya okaliptüs
  • Stres azaltıcı bir buhar için sandal ağacı veya bergamot

 

Yüzünüzü buhara tutun

Başınızı sıcak su dolu kabın üzerine tutarak yüzünüze buhar gelmesini sağlayın. Havluyu başınızın üzerine koyarak buharın yoğunlaşmasını sağlayın. Yüzünüzü 10 dakika kadar buharda tutun. Gözlerinizi kapatın ve buharın yüzünüze nüfuz edebilmesi ve gözeneklerinizi açması için derin nefes alın.

Yüzünüzü buhara çok fazla tutmayın ve suya çok yaklaştırmayın. Aşırı sıcak yüzünüzü yakabilir.

 

Buhar banyosunun ardından maske uygulayın

Buhar banyosu sonrasında açılan gözeneklerinizdeki kirleri temizlemek için maske uygulamaktır. Kil maskesi işe yarayacaktır. Yüzünüzde 15 dakika bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz. Kil maskesi yoksa bal kullanarak aynı etkiyi elde edebilirsiniz. Maske kullanmak istemiyorsanız buhar sonrası yüzünüzü yıkayarak durulayın.

 

Açık gözeneklerinizi kapatın

Gözenekleri kapatmak için buhar sonrası tonik kullanabilirsiniz. Ancak biz elma sirkesi veya limon suyu (bir şeker kaşığı suya bir şeker kaşığı limon veya elma sirkesi; cildiniz hassas ise su miktarını arttırınız) kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Pamuk kullanarak burnunuza, alnınıza, yanaklarınıza ve çenenize uygulayabilirsiniz.

 

Cildinizi nemlendirin

Buhar yüzünüzü kurutabileceği için nemlendirmek yararlı olacaktır. Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı veya argan yağı kullanarak cildinizi yumuşatıp nemlendirebilirsiniz.

 

Uyarılar

Buhar sırasında veya sonrasında gözeneklerinizin içerisindeki tüm bakteriler cildinizin yüzeyine çıkacağı için cildiniz kötü görünürse panik yapmayın. Cildinizdeki lekeler bir saat kadar daha farkedilir olabilir.

 

Buhar banyosu kaç günde bir yapılmalıdır?

Normalde hafta 1 defa yapılması uygundur ancak cildinizin hassasiyetine göre daha seyrek uygulayabilirsiniz.

Buhar banyosu yaparak cildinizi temizleyin
Buhar banyosu yaparak cildinizi temizleyin
error: Kopyalamak mümkün değil !