Yüz Maskeleri Nasıl Tekrar Kullanılabilir?

Yüz maskelerinin tekrar kullanımı

Tek kullanımlık maskeler temizlenerek tekrar kullanılabilir mi?

Cerrahi maskeler tek kullanımlıktır. Bu tür maskeleri genellikle kullanımdan sonra atılır, ancak imkanlar sınırlıysa sınırlı bir süre için tekrar kullanılabilirler.

Maske vücut sıvılarıyla kirlendiğinde ve ıslandığında artık düzgün işlev göremeyeceği için atılmalıdır.

COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsü demir, karton, kağıt mendil gibi çok sayıda farklı yüzeyde hayatta kalabilmektedir. Bu nedenle maskelerin dış yüzeyine de virüs bulaşabilir.

Solunum maskelerinin yeniden kullanılması enfeksiyon riski taşır. COVID-19 pandemisinde solunum maskesi ve cerrahi maskelerin temin edilmesinde sıkıntı yaşanabilmektedir. Bu durumlarda maskelerin sterile edilerek tekrar kullanımı için bir dizi yöntem kullanılabilir.

Tek kullanımlık Cerrahi maskeler

Cerrahi maskeler, tehlikeli damlacıklara karşı koruma sağlamak için tasarlanmış gevşek, tek kullanımlık bez maskeleridir. Bu tür maskeler, kullanıcı hava soluduğunda kenarlardan sızıntı yapar ve havadaki partiküllere karşı güvenilir bir solunum koruması sağlamaz. Bu tür tek kullanımlık maskeler, hastalığı çevredeki başkalarına iletme riskini azaltmak isteyen enfekte bireyler içindir ve solunum maskesi yerine geçmezler.

Sabun ve deterjanla yıkama

CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri), kullanıma bağlı olarak düzenli olarak cerrahi veya ev yapımı yüz maskelerinin yıkanmasını önermektedir. Sabun ve diğer sıvı deterjanlar, her türlü virüsü etkisiz hale getirmede etkilidir. Özellikle de çamaşır makinesinde uzun yıkama ve durulama programlarının kullanımı tavsiye edilmektedir.

Buhar sterilizasyonu

Buhar sterilizasyonu hastanelerde rutin olarak kullanılan bir işlemdir. Hollanda’da yapılan bir çalışmada FFP2 türü maskelerin 134°C’de steril olduğu bildirilmiştir. Düşük sıcaklıklarda buhar sterilizasyonu üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Virüs öldürücü sıvılar (Etil alkol ve çamaşır suyu)

Etil alkol ve çamaşır suyu virüslerin öldürülmesinde oldukça etkili olan sıvılardır. Yüz maskelerinizi, 1 litre sıcak (tercihen kaynar) suya eklediğiniz bir çay kaşığı çamaşır suyu bulunan karışımda beş dakika boyunca bekletmeniz önerilmektedir. Suyun sıcaklığı önemli değil; sterilizasyon işini çamaşır suyu yapıyor ancak sıcak su ek bir güvenlik önlemi olarak kullanılabilir. Bu işlemden sonra maskelerinizi bol suda iyice durulamalısınız.

Daha yüksek bir çamaşır suyu konsantrasyonu kullanmak maskenize zarar verebilir. Ayrıca, yüz maskeniz doğrudan burnunuzun ve ağzınızın üzerinde olacağından çamaşır suyu kalıntısı kalmadığına emin olmalısınız.

Chang Gung Memorial Hastanesi’nde Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü başkanı Huang Ching-tai, kullanılmış bir maskenin her iki tarafına alkol püskürtmenin maskenin (aşınmadığı müddetçe) tekrar giyilmesine imkan tanıdığını belirtmektedir.

Yukarıda zikredilen yöntemler, sadece olağanüstü durumlarda son çare yöntemleri olarak kabul edilmektedir.

Yüz maskelerini tekrar kullanabilmek için sabun ve deterjanla yıkayabilir, su ve çamaşır suyu karışımında bekletebilir veya etil alkol püskürtebilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !