Yüz Temizleyici 7 Peeling Yöntemi

Ölü deri hücrelerinizin altında ipeksi bir dokuya sahip cildiniz ortaya çıkmayı bekliyor. Fakat kendi başına maalesef ölü tabakadan kurtulamaz. Düzenli olarak cildinizi peeling yöntemi ile temizleyerek cildinizdeki kan dolaşımını hızlandırabilir ve cildinize sağlık kazandırabilirsiniz.

 

Saçlarınızı toplayın

Saçınız uzun ise saçınızı arkada toplayarak yüzünüze gelmesini engelleyin. Kısa ise sarkmaması için toka ile tutturun.

 

Cildinizi hazırlayın

Temiz küçük bir havluyu sıcak suyun altına tutarak ıslayın ve yakmayacak sıcaklığa geldiğinde yüzünüze örtün ve 1-2 dakika bekleyerek gözeneklerinizin açılmasını sağlayın.

Gözenekleriniz açıldıktan sonra yüzünüzü yüz sabunu ile yıkayarak peeling öncesi temizleyin.

 

Şeker peelingi

3 yemek kaşığı beyaz toz şekeri küçük bir kaba koyun ve biraz su ekleyin. Yüzünüzü hazırlamış olduğunuz şeker su karışımı ile ovarak peeling işlemini sürdürün. Ovma işlemini nazikçe yapın ve cildinizi tahriş etmemeye özen gösterin. Cildinizin temizlendiğini hissedene kadar devam edin. Ilık su ile yüzünüzü temizleyin daha sonra yüzünüze soğuk su çarparak gözeneklerinizi kapatın. Yüzünüzü havlu ile kurulayın.

 

Karbonat peelingi

Karbonat ve suyu karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekleyin ve daha sonra ılık su ile yıkayın. Cildiniz hassas ise tahriş edici asit içeren maske kullanmaktan kaçının.

 

Avokado, bal ve şeker maskesi

Bir adet avokadoyu ezin ve iki kaşık bal ve bir kaşık şeker ile karıştırın. Şeker yumuşak bir peeling etkisi gösterirken bal ve avokado da cildinizi besleyecektir. Yağlı bir cildiniz varsa iki çay kaşığı taze limon suyu ekleyin. Limon suyu cildinizin rengini açar ve gözeneklerinizi kurutur. Maske cildinizde 15-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayarak temizleyin.

 

Yağ ve şeker peelingi

Sağlıklı bir yap ve şekeri karıştırın. Peeling için yağ seçiminde oldukça fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Omega-3 yağ asiti bulunan badem vb. yemiş yağları ile cildinizi gerginleştirebilir ve yeni hücre üretiminin artmasına yardımcı olabilirsiniz. İki yemek kaşığı yağ ile bir yemek kaşığı şekeri karıştırıp pamuk ile küçük daireler çizerek yüzünüze uygulayın. Ilık su ile temizleyin. Aşağıda tavsiye ettiğimiz yağları bulabilirsiniz:
– Hindistan çevizi yağı
– Badem yağı
– Zeytinyağı
– Çay ağacı yağı
– Üzüm çekirdeği yağı
– Argan yağı
– Jojoba yağı
– Frenk üzümü yağı
– Papatya yağı
– Kuş burnu yağı

 

Mısır unu peelingi

İki veya üç yemek kaşığı mısır unu ile az miktarda suyu karıştırın. Yüzünüze bolca sürün ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık su ile temizleyin.

 

Kahve peelingi

Cildinizi kahve peelingi ile canlandırın. Kahvenin pütürlü yapısı ile içerdiği kafeik asit doğal peeling etkisi göstermektedir. Kafeik asit iltihap önleyici bileşenlerinden ötürü kolajen üretiminin artmasına dolayısı ile cildinizin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Bir yemek kaşığı çekilmiş kahveyi bir yemek kaşığı su veya zeytin yağı ile karıştırın ve yüzünüze ovarak sürün. Cildiniz yağlı ise karışımda su kullanmanızı tavsiye ederiz. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin. Hazır kahve kullanmayın, sadece çekilmiş pütürlü kahve kullanın.

 

Alternatif yöntem

Gözeneklerinizin açılması için cildinizi 20 dakika buhara tutun. 1 yemek kaşığı kahve ile süt veya balı karıştırarak koyu krem kıvamına getirin. Bu kremi yüzünüze daireler çizerek sürün. 20 dakika bekleyin ve soğuk su ile yüzünüzü yıkayarak gözeneklerinizi kapatın.

 

Peeling Tarifi İçeren Diğer Yazılarımız:

– Yağlı Ciltler İçin Doğal Peeling

– Karma Ciltler İçin Peeling

– Kuru Ciltler İçin Doğal Peeling

– Yağlı Ciltler için Arındırıcı Yüz Peelingi

– Siyah Nokta, Sivilce ve Akne İçin Doğal Peeling

Yüz temizleyici peeling yöntemleri.
Yüz temizleyici peeling yöntemleri.
error: Kopyalamak mümkün değil !