Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer

Cildin duruluğunu ve parlaklığını bozan lekeler çoğu kadının hayatını kâbusa çevirmeye devam ediyor. Yüzde çıkan lekelerin çeşitli sebepleri vardır: hamilelik, güneş ışınlarına fazla maruz kalma, hormonal değişimler, antibiyotik kullanımı, yaşlanma, kullanılan ilaçlar vs. Cilt lekesi tedavisi vakit geçirmeden yapılmalıdır. Çünkü zamanla oluşan bu kahverengilikler derinin daha alt katmanına inerek iyice yerleşirler. Bu da tedavi sürecini uzatıp kullanılan yöntemleri de değiştirmektedir. Cilt lekelerinizin oluşmasını istemiyorsanız yaz kış yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmalısınız. Aslında cildi hassas olan kişiler çok gerekmedikçe yaz aylarında öğle saatlerinde yani güneşin en tepede olduğu zaman diliminde dışarıya çıkmamalıdır. Yüzünüzü temizlerken ve nemlendirirken leke oluşumunu engelleyen içeriklere sahip ürünleri kullanmalısınız.

Leke görünümünü azaltmak için ilk önce derinin üst katmanını ortadan kaldırıp ölü deriyi atarak (ek bilgi: Ölü Derilerden Kurtulma) bunun yerine sağlıklı ve yenilenmiş bir deriyi ortaya çıkarmalısınız. Bunun için eczanelerde ve çeşitli güzellik merkezlerinde rahatlıkla bulabileceğiniz soyucu kremleri kullanabilirsiniz. Bu kremlerin özelliği cildi soyarak lekelerin ve fazla derinin atılımını sağlamasıdır. Yine piyasada bulunan leke açıcı kremler de yine derideki pigmentlerin leke oluşturmasını önleyip mevcut lekelerin de görünürlüğünü azaltmaktadır. Lekelerinizden doğal maskeleri kullanarak da kurtulmanız mümkün:

 

 

Limon ve sirke kürü ile leke açma yöntemi

  • Yarım tatlı kaşığı kadar limon suyu
  • Yarım tatlı kaşığı su
  • Yine yarım tatlı kaşığı kadar sirke

Bütün malzemeler cam bir kaba konularak iyice karıştırılır ve fazla bekletilmeden bir pamuk yardımı ile cilde tatbik edilir. Yarım saat beklendikten sonra cilt ılık bir su ile iyice yıkanıp temizlenir. Bu maskeyi haftada bir kez kullanabilirsiniz. Limonun asidik özelliği ölü deriyi atmaya yardımcı olurken ciltteki lekeleri de yok etmektedir.

 

 

Lekeler için maden suyu kürü

  • 1 kahve fincanı kadar elma sirkesi
  • Bir kahve fincanı kadar maden suyu

Malzemeler eşit oranda karıştırılır. Yani eğer miktarı azaltmak istiyorsanız ikisinin de aynı oranda katıldığından emin olmalısınız. Daha sonra bu karışımı günde iki kez sabah-akşam pamukla cildinize sürüp yarım saat beklemelisiniz. Süre bitince cildinizi ılık bir su ile yıkayıp ardından nemlendiricinizi sürün. Maden suyunun içindeki mineraller aynı zamanda cildinizin beslenmesini de sağlayacaktır.

Yüzünüzdeki lekeleri limon sirke kürü ve maden suyu kürü ile azaltabilirsiniz.
Yüzünüzdeki lekeleri limon sirke kürü ve maden suyu kürü ile azaltabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !