Yüzdeki Yağ Bezelerine Doğal Çözüm

Epidermal kist olarak da bilinen yağ bezeleri, sebum adı verilen bezlerin tıkanması sonucu oluşmakta olup genellikle kulak arkasında ve yüzde görülmektedir. Sarı ve beyaz renkli olabilen bu bezelerin büyük bir çoğunluğu genellikle kendiliğinden geçebilmektedir. Beslenmeye, kilo alımına, güneş ışığına, sivilcelere veya ağda yapımına bağlı olarak ortaya çıkabilen bu bezeler kişinin doğal güzelliğini ve pürüzsüz cildini bozarak kötü bir görünüme sahip olmasına neden olur. Peki, doğal yöntemlerle bu bezelerden kurtulunabilir mi? Evde yapacağınız basit maskeler yardımı ile bezelerin görünürlüğünü azaltabilmektesiniz.

İşte size birkaç öneri:

Buharla masaj yöntemi
Yağ bezeleri sıcak ve nemli ortamlarda kendiliğinden eriyip yok olabilmektedir. Bu nedenle buhar yöntemini kullanarak bu bezelerden kurtulabilirsiniz. Sıcak duş almak bu konuda faydalı olabileceği gibi, sıcak suyla ıslattığını havlu ile kompres yapmak veya kaynatılmış suda buhar banyosunu demek de faydalı olacaktır. Buharlı metodu günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Her seferinde buharda 20 dakika kadar kalmak bezelerin erimesi ve yok olması için yeterli olabilmektedir.

Çay ağacı maskesi
Çay ağacının en önemli özelliği mikropları öldürmesi ve iltihaplanmanın önüne geçebilmesidir. Bu nedenle yağ bezelerine uygulandığı gibi sivilce problemini de ortadan kaldırabilmektedir. Oldukça doğal ve organik bir yağ olan çay ağacını günde birkaç kez yağ bezelerinizin üzerine sürüp 10 dakika beklemeniz gerekmektedir. Zamanla oradaki bezedeki iltihaplanmayı çözen çay ağacı yağ bezelerinin de yok olmasını sağlar.

Aloe Vera maskesi
Aleo veranın faydaları saymakla bitmez. Bakteri öldürücü özelliği sayesinde cildi temizleyen ve daha berrak bir görünüm sağlayan bu madde aynı zamanda yağ bezelerinin iyileşme sürecini hızlandırır ve kısa sürede görünürlüğünü azaltır. Jel halinde olan aleo verayı problemli bölgeye sürüp 5-10 dakika bekledikten sonra ılık bir su ile yıkayabilirsiniz.

Sirke metodu
Sirke enfeksiyon dağıtma özelliği ile yağ bezelerini küçültüp yok olmalarını sağlamaktadır. Gazlı bir beze döktüğünüz sirkeyi problemli bölgenin üzerine kapatıp bantlarla sararak bir gün boyunca bekletin. Eğer beze çok küçükse bu işlemi yara bandı ile de yapabilirsiniz. Bir günün ardından gazlı bezi kaldırarak bölgeyi ılık su ile ıslattığınız bir pamuk yardımı ile silin. Bu uygulama yağ bezelerinden tamamen kurtulana kadar tekrar edilmedir.

Yağ bezelerinden kurtulmanın doğal yöntemleri ile ilgili yazı
Yağ bezelerinden kurtulmanın doğal yöntemleri ile ilgili yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !