Yüzümde Yara Var İz Kalmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Kişilerin dış görünümünü estetik açıdan olumsuz etkileyen yara, yanık ya da kesik izleri bilhassa yüz bölgesindeyse kişiyi psikolojik açıdan da etkilemektedir. Çoğu kişi yüzündeki yara izi nedeniyle kendini rahatsız hissetmektedir ve her ne kadar bayanlar için makyaj ile bunu kapatmaya çalışmak mümkün olsa da günlük yaşamda ya da erkekler için yüzdeki yara izi daha fazla can sıkıcı olabilmektedir. Yara izlerinin cerrahi müdahaleler ile geçirilmesi her ne kadar mümkün olsa da bunun zaman alması ve kişinin yara izinden kurtulmak için her yola başvurması kaçınılmazdır.

Yüzdeki yara izlerinin hızlı iyileşmesini sağlamak ve yara dokusunun pürüzsüzleşmesine yardımcı olmak için;

  • Tarçını 1 bardak suda kaynatarak süzün ve ılıdıktan sonra bu suya pamuk batırarak yaranıza uygulayın. Fırsat buldukça bu işlemi tekrarlayın.
  • 1 bardak su kaynatarak içerisine 1 tatlı kaşığı abanoz yongası ekleyin ve 10 dakika bekleyin. Ardından karışımı süzerek suya pamuk batırın ve yaranıza pansuman uygulayın.
  • İçerdiği E ve K vitaminleri sayesinde cildinize anti-oksidan etkisi yaratacak zeytinyağını pamuğa birkaç damla dökerek cildinize sürün ve hafifçe masaj uygulayın. Özellikle gece yatmadan önce bu işlemi uygulayarak sabaha kadar cildinizde kalmasını sağlarsanız daha hızlı etki sağlayabilirsiniz.
  • Yüzde yara izi kalmaması için doğal krem hazırlayabilirsiniz. 1 salatalığı blenderden geçirerek püre haline getirin ve içerisine 1 yumurta kırarak iyice karıştırın. Hazırladığınız kremi yaranın üzerine uygulayarak 15 dakika bekletin ve cildinizi temizleyin.

Yüzdeki Yara İzine Bal Tedavisi

Malzemeler

  • 2 çay kaşığı bal
  • 2 çay kaşığı kabartma tozu

Uygulanışı

Verilen malzemeleri küçük bir kasede karışım haline getirin. Ardından hazırladığınız maskeyi yara bulunan bölgeye uygulayın ve üzerine de hafif sıcak bir havluyu kapatın. Havlu sıcaklığını kaybedinceye kadar bekletin ve sonrasında cildinizi temizleyin.Doğal nemlendirici özelliği bulunan bal sayesinde cildinizdeki yara izlerinin iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Yüzdeki yara izine bal tedavisi yöntemini haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

 

Yara İzine Karşı Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Yara izi en büyük güzellik sorunlarından birisidir. Bu bir rahatsızlık olarak düşünülmez. Ancak güzellik meraklısı insanlar yara izlerinden kurtulmak için çok farklı yollar araştırmışlardır. Aşağıda belirtilen evde yapabilecek basit yöntemler yüzdeki bazı yaralardan kurtulmak için iyi bir çözüm olabilir:

* Saf hindistan cevizi yağı alın ve bunu mikrodalga fırınında az sıcaklıkta ısıtın. Ardından bu yağı ciltteki yara izi bulunan bölgeye küçük dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Ciltteki yara izi tamimiyle kayboluncaya kadar evde yapabilecek bu basit yöntemi birkaç hafta uygulamaya devam edin.

* Taze aloe vera jelini yara izine uygulayın ve havanın kurutmasına izin verin. Ardından suyla durulayın. Yara izinden kurtulmak için bu evde yapabilecek yöntemi haftada birkaç kez uygulamaya devam edin.

* Evde yapabilecek en etkili yöntem olan taze limon suyunu yara izinin üzerine uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve ardından güzelce durulayın.

Yüz ve cilt üzerinde bulunan yara izleri için doğal tedavi
Yüz ve cilt üzerinde bulunan yara izleri için doğal tedavi
error: Kopyalamak mümkün değil !