Yüzümdeki Aknelerden Nasıl Kurtulurum?

Stres veya hormonal dengenin bozulmasından dolayı çoğu genç yüzündeki aknelerden çok çekmiştir. Yaygın inanışın aksine sivilceler yüzünüzün kirli olduğunu göstermez. Hatta aşırı temizlemek, peeling yapma cildinizi tahriş eder ve sivilceye neden olabilir. Cildinize uygulayacağınız basit birkaç yöntem ile akne lekelerinden kurtulabilirsiniz. Parlayan, sağlıklı ve sivilcesiz bir cilt için okumaya devam edin.

 

Evde Tedavi

1- Yüzünüzü günde iki defa pH 5.5 değerinde yüz sabunu ile yıkayın. Yüzünüzde akne çıkmasını engellemek için ilk adım düzenli bir temizlik rutininin oluşmasıdır. Sabah kalktığınızda ve gece uyumadan önce yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Makyaj temizleme esnasında yağ içermeyen temizleyici kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

2- Yağ kullanarak yüzünüzü yıkayın. Yağ ile temizleme metodu olarak bilinen bu yöntem Asya’da oldukça popüler bir trend haline gelmiştir. Yüzü tahriş etmeyen bu yöntem özellikle hassas cilde sahip olanların tercihidir. Zeytin yağı, üzüm çekirdeği yağı, kastor yağı (cildinizde mucizeler yaratabilir), emu yağı kullanabilirsiniz.

 

3- Cildinize peeling yapın. Cildinize peeling yaparak (sitemizdeki peeling yazıları) biriken ölü deri hücrelerinden arınabilirsiniz. Bir süre cildinizin kuru ve hassas olduğunu hissedebilirsiniz ancak zamanla yeni cilt hücrelerinin üretimi hızlanacaktır. Salisilik asit içeren aspirin ile suyu karıştırıp yüzünüzde iltihap ve kızarıklıkların olduğu bölgelere sürebilirsiniz. İnce bir tabaka bal sürüp 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile temizleyerek cildinizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bal 3 ila 6 arasında pH değerine sahiptir ve cildinizi tahriş etmeyecektir. Bal ile yulaf ezmesini karıştırıp yüzünüze 2-3 dakika hafifçe bastırarak uygulayabilirsiniz. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyin.

 

4- Aktif sivilcelere esans yağı uygulayabilirsiniz. Neem yağı ve çay ağacı yağı antibakteriyel özellikte olduğu için akneye sebep olan bakterileri öldürür. Suda seyreltilmiş çay ağacı yağı veya neem yağını sorunlu bölgelere pamuk yardımı ile sürün ve daha sonra silin. Çay ağacı yağında bulunan antibakteriyel etkenler cildinizin gözeneklerini dolduran miktopların öldürülmesine yardımcı olacaktır. Seyreltilmemiş çay ağacı yağını kullanmaktan kaçının. Cildinizi yakabilir ve akneyi daha kötü hale getirebilir. Şişesinin üzerindeki uyarıları okumadan uygulamayın.

 

5- Benzoil peroksit içeren ürünler kullanın. Benzoil peroksit içeren sabun veya losyon kullanarak akne sorunu olan bölgelerin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Ölü deri hücrelerinin temizlenmesi ve daha hızlı yeni ve temiz cilt hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur. %3 veya daha az benzoil peroksit içeren ürünleri kullanırsanız cildinizin tahriş olmasını engellersiniz.

 

6- Sülfür içeren kil maskeleri kullanın. Akne bulunan bölgeleri neden etkili bir şekilde iyileştirdiğini bilemesek de sülfür gerçekten işe yarıyor. Sülfür içeren ürünleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ciltteki yağ üretimini düşürerek cildinizin aknelerden arınmasına yardımcı olmaktadır.

 

7- Azelaik asit içeren ürünleri kullanın. Azelaik asit bir antibakteriyeldir ve ciltteki kırmızılık ve iltihabın azalmasına yardımcı olmaktadır. Doğal olarak buğday ve arpada bulunmaktadır. Şayet akneleriniz koyu lekeler bırakmaya başladıysa azelaik asit içeren ürünleri kullanarak gözeneklerinizin temizlenmesini ve aknenin sebep olduğu koyu lekelerin azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

 

İpuçları:

– Birden fazla akne tedavisini tek seferde uygulamayın. Şayet birisi başarılı olursa hangisinin olduğunu bilemezsiniz. Her seferinde tek bir yöntem uygulayın ve size uygun yöntemi bulduğunuzda düzenli aralıklarla uygulamaya devam edin.

 

– Sabırlı olun. Akneler bir gecede ortaya çıksa da çoğu zaman bir gecede kaybolmazlar. Süreklilik ile tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

Uyarılar:

– Yukarıdaki malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa veya cildiniz hassas ise bu yöntemleri uygulamayın.

– Hamile iseniz doktorunuza danışmadan bu yöntemleri denemeyiniz.

Bu yazımızda aknelerin ve akne lekelerinin nasıl tedavi edileceği ile ilgili bilgi verilmektedir.
Bu yazımızda aknelerin ve akne lekelerinin nasıl tedavi edileceği ile ilgili bilgi verilmektedir.
error: Kopyalamak mümkün değil !