Yüzünüz İçin Gençleştirici C Vitamini Serumu

Bilinenin üzerine C vitamini, turunçgiller, yumuşak meyveler ve yeşil sebzelerde vardır ve bunları tükettiğinizde cildiniz için fayda sağlarlar. C vitamini cilt yapılanmasını ve gelişimini sağlar. Ayrıca içerdiği antioksidan özelliği ile de ciltte oluşabilecek herhangi bir sorunu anında önler.

 

 

Genç Ciltler İçin C Vitamini Ne İşe Yarar?

C vitamini doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan bir tanesidir. Bitkiler C vitamini üretebilir ve bunu tüketebilirken insan vücudu bu üretimi yapamaz çünkü vücudumuzda L-glukon-gamma laktonu bulunmamaktadır ve C vitaminin üretimi içinde gerekli olan ürün budur.

Bu nedenle C vitamini olan meyve ve sebzeler tüketmek zorundayız. Örneğin çilek, ahududu, papaya, lahana ve brokoli gibi. C vitamini tüketimi önemlidir ancak emilimi vücut tarafından bir süre sonra yapılamaz.

Bu nedenle çok tüketemeyeceğiniz için, bu yazımızdaki tariflerle c vitaminini cildinize rahatlıkla uygulayabilecek ve günlük cilt temizliği rutininize rahatlıkla ekleyebileceksiniz.

 

 

C Serumunun 3 Faydası

1- Erken Yaşlanmadan Kaynaklanan Değişikliklerden Korur

C vitamini, içerisinde yoğun miktarda antioksidan öğeler barındırdığından erken yaşlanma durumundan kaynaklanan değişiklikleri hem onarır hem de önler. 36 ile 72 yaş arasında olan ve Fitzpatrick I, II ve III cilt tipine sahip olan ve hafif-orta derecede bir erken yaşlanma durumu gözlenen 19 hastaya bu konuyla ilgili bir çalışma uygulanmıştır. Bu çalışmada hastalara üç ay boyunca askorbik asit uygulaması yapılmıştır ve sonucu hastaların ciltlerinde %68 ila %74 arasında bir gelişme kaydedilmiştir. Değerlendirmeler de gösteriyor ki cilt yüzeyindeki kırışıklıklar, derin çizgiler ve cilt tonunda iyi yönde bir gelişme kaydedilmiştir.

 

2- Aşırı Pigmentasyonu Azaltır

Hiperpigmentasyon genel anlamda çok zararlı bir rahatsızlık olmamasına rağmen, ciltte siyah iz oluşumu yapabilir, özellikle yüz ve ellerde. Temel olarak, hiperpigmentasyonun neden olduğu şey cilt lekeleridir ve gitgide bu renkler koyulaşır. Bunun oluşum sebebi ise ciltte aşırı bir melanin oluşumundan kaynaklanır.

‘’Benekli’’ lafını mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. İşte bu tam olarak güneş ışığına fazla maruz kalıp hiperpigmentasyonun fazla gelmesiyle vücudunuzda oluşan ve görülebilen lekelere verilen isim aynı zamanda. C vitamini ise iyi bir antioksidan olduğundan cildinizi tabir-i caizse ‘’tirozinaz durdurucu’’ özelliği ile aydınlatır ve lekelerinizi ortadan kaldırır. Bu küçük ‘’durdurucular’’ ciltte yoğun miktardaki melanin oluşumunu engellerler.

 

3- Cilde Özel Kollajen Yapısını Sağlar

C vitamini, cilde kollajen bir yapı sağlar. Bunun için ise kollajen moleküllerinin güçlü bir şekilde etkileşime geçebilmesi için belirli enzimlerle işbirliği yapar. Bunun gibi, aynı zamanda vücutta iyileşmiş fakat izi kalmış olan yara lekelerinin giderilmesine de aynı şekilde yardımcı olur.

Buna ek olarak, C vitamini kollajen sentezlerinde kollajen gen ekspresyonunun arttırılışında ve etraflı bir şekilde kollajen sentezlerinin düzeneninde önemli bir rol oynar.

 

 

Ev Yapımı C Vitamini Serumu

Küçük bir kase ve çırpıcı kullanarak C vitamini tozunu ve arıtılmış suyu iyice karıştırınız. Daha önce de bahsedildiği üzere C vitamini cildinizin daha parlak ve sizin daha genç görünmenizi sağlayacaktır. Yaşınızı belli eden lekelerden sizi kurtaracak ve cildinizin esnekliğini size geri verecek.

Şimdi ise, biraz aloe vera ekleyip karıştırma işlemine devam edin. Aloe veranın cilde yararları çok uzun zamandır bilinmekte. Hatta eski Mısırlılar aloe veraya ‘’ölümsüzlük bitkisi’’ diyorlardı. Bugün ise halen, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde, yanık ve yara tedavilerinde, egzama ve sedef hastalığında bile kullanılıyor.

Aloe’yi ekledikten sonra, işleminize E vitamini ve buhur yağını ekleyip iyice karıştırarak devam edin. C vitamini gibi, E vitamini de harika bir antioksidandır. Hatta ikisi bir araya gelip bir de üzerine diğer ögeler geldiğinde C vitaminin gücü iki katına çıkıyor. The National Institutes of Health Office of Dietary Supplements (ODS) enstitüsü E vitaminini serbest radikallerin nötrleştirilme işlemlerinde kullanıyorlar. Bu serbest radikaller ise nötrleşmedikleri takdirde hücre hasarlarına, kardiyovasküler hastalıklara ve hatta ileri düzeyde düşünüldüğünde kansere bile neden olabiliyor. The ODS ise bu antibakteriyel ögelerin bir araya gelerek bağışıklık sisteminin daha ileri nasıl taşınabileceği konusunda önemli çalışmalara imza atıyorlar.

Buhur yağı ise bu tarz işlemlerde herkesin favorisi konumunda. Yaş problemleriyle ilgili çözümler göz önüne alındığında bu yağ en etkili tedavi yöntemlerinin içerisindeki bir karışıma muhakkak ekleniyor. Sivilcelerin azalmasına yardımcı oluyor, kırışıklıkları azaltıyor ve hatta yok ediyor, daha sıkı bir cilt oluşumu sağlıyor, özellikle göz altı ve yanlarında!

Şimdi bütün içerikler birbirlerine karıştırıldıktan sonra, bir şırınga yardımı ile hazırlanmış olan serum siyah renkte bir tüpün ya da şişenin içerisine alınıyor. Siyah renkte olmasının sebebi ise serumunun güneş ışığına maruz kalmaması gerektiği. Bu sayede serumu haftalarca buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Serumun kullanım olarak en etkili yolu gece yatmadan önce kullanmanızdır. Yüzünüzün temizlenip tamamıyla kuruduğunda emin olduktan sonra serumu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Not: Güneş ışığına maruz kalmamak adına C Vitamini Serumunu mutlaka gece yatmadan önce kullanmalısınız ve ertesi gün güneş ışığı ve makyaj öncesi mutlaka yüzünüzün tam anlamıyla bu serumdan arındırıldığından emin olun.

 

İçindekiler

* 1 çay kaşığı C vitamini tozu

* 1 çay kaşığı arıtılmış su

* 1.5 yemek kaşığı aloe vera jel

* 4 çay kaşığı E vitamini yağı

* 5 damla buhur yağı

 

Yapılışı

* Derin bir kabın içerisine C vitamini tozunu ve arıtılmış suyu dökün ve karıştırın.

* Aloe vera jelini karışımın içerisine dökün ve karıştırmaya devam edin.

* E vitamini ve buhur yağını karışımın içerisine katın ve karıştırmaya devam edin.

* Bir şırınga yardımı ile hazır olan serumu siyah bir kabın içerisine aktarın.

* Serumu geceleri kullanın ve sabahları serumu yüzünüzden tamamen çıkarttığınızdan emin olun çünkü serum güneş ışığına hassasiyet gösteren bir serumdur.

* Her gece cildinizin daha iyiye gittiğini görmek isteyebilirsiniz ancak unutulmaması gerekir ki belirgin çözümler birkaç hafta sonra etkisini göstermeye başlayacaktır.

Cildinizin yaşlanmasını geciktiren, kırışıklıklarla savaşan c vitamini serumu tarifi ve uygulaması.
Cildinizin yaşlanmasını geciktiren, kırışıklıklarla savaşan c vitamini serumu tarifi ve uygulaması
error: Kopyalamak mümkün değil !