Zencefilin Uzmanlarca Kanıtlanmış Faydaları, Yan Etkileri ve Zencefil Çayı

 Zencefil Nelere İyi Gelir

1) Kendinizi aç hissetmiyor musunuz? Öyleyse yemekten evvel az bir miktar taze zencefil tüketerek mide özsuyunuzu harekete geçirebilir ve iştahınızı canlandırabilirsiniz.

2) Zencefil tüketimi yiyeceklerden elde ettiğimiz temel besin öğelerinin vücudumuzdaki emilimini ve sindirimini arttırmaktadır.

3) Zencefil vücudunuzdaki dolaşım kanallarını temizlemektedir. Mevsimsel olarak ya da soğuk kış aylarında ani parlayışlar sergileyerek başımıza türlü sorunlar açan sinüsler de bahsi geçen bu dolaşım kanallarına dahildir.

4) Hava yüzünden kendinizi hasta mı hissediyorsunuz? Mideniz mi bulanıyor? İçerisine bir miktar bal ilave edeceğiniz zencefil bu çerçevede imdadınıza yetişecektir.

5) Geğirmekten veya gaz çıkarmaktan kendinizi alıkoyamıyor musunuz? Endişelenmeyin, zencefil gaz birikimi problemine de şifa teşkil etmektedir.

6) Kramplar yüzünden kıvranıyor musunuz? Öyleyse zencefil çiğneyin.

7) Eklem ağrıları hayatı size zehir mi ediyor? Zencefil içeriğindeki iltihap önleyici bileşenler sayesinde bu sorunun da üstesinden gelmenize yardımcı olur. Duş alırken ağrıyan eklemlerinize ve kas gruplarınıza biraz zencefil yağı sürün.

8) Daha yeni mi ameliyat geçirdiniz? Zencefil çiğnemek ameliyat sonrası meydana gelebilecek bulantıları önlemektedir.

9) Burun ve boğaz tıkanmalarınızı ortadan kaldırmak istiyorsanız zencefil çayı için. Bu leziz ve sıcacık çayın sağladığı faydalar bilhassa soğuk günlerde daha da fazla olmaktadır.

10) Cinsel hayatınız yeteri kadar aktif değil mi? Bir kase çorbanın içerisine bir miktar zencefil aromalı içecek ilave edin. Zencefil aynı zamanda afrodizyak etkilerine de sahiptir.

 

 

Ballı Zencefilin Sağlığa Faydaları

Ballı zencefilin sağlığa kazandırdığı faydaları sizler için derledik.

Astım: Karabiberle beraber tüketilen ballı zencefilin astım belirtilerini azalttığına hatta tedavi ettiğine inanılmaktadır. Bu doğal karışım aynı zamanda iltihaplanmaları önlemekte, vücudu genel anlamda canlandırmakta, oksijenin ciğerlere daha iyi bir şekilde ulaşmasını sağlamakta ve ciğerlerdeki damarları gevşetmektedir.

 

Solunum Problemleri: Ballı zencefil karışımı mükemmel bir balgam söktürücüdür. Aynı zamanda öksürük, soğuk algınlığı, farenjit ve burun akıntısı gibi rahatsızlıklardan muzdarip olan bireylere önemli yararlar sağlamaktadır.

 

Kanser Kontrolü: Son zamanlarda zencefilin kanser ve kemoterapi tedavileri sonucu bireylerde meydana gelen bulantı ve kusmaları tedavi ettiği ileri sürülmüştür.

Yaşadıkları ağır tıbbi prosedürlerin bünyelerinde yarattığı bulantı rahatsızlığıyla iyice elden ayaktan düşen bireyler, çareyi başka kapılarda aramaya başlamışlardır.

Zencefil sahip olduğu sindirime yardımcı etkiler sayesinde midenin boşaltılma sürecini hızlandırarak bulantıya sebebiyet verebilecek unsurları ortadan kaldırmaktadır. Kemoterapi tedavilerinin yarattığı bulantılar cisplatin adı verilen bir kemoterapi ilacından kaynaklanmaktadır. Zencefil bu güçlü ilacın etkilerini dengelemektedir.

Zencefil aynı zamanda sabah bulantıları gibi hamilelik kaynaklı bulantı ve kusmaların da tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Balın o yumuşatıcı etkisini de arkasına alan zencefil, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilecek bulantı ve kusmalara çok büyük oranda engel olmaktadır.

 

Kanser Önleme: Bu çerçevede yapılan araştırmalarda ballı zencefilin kimyasal maddelerin insan vücudunda yarattığı olumsuz etkileri önleyici ve antioksidanları tetikleyici tesirleri sayesinde kanserin ilerlemesini azalttığı ortaya konulmuştur. Bu nedenle ballı zencefil yalnızca kemoterapinin bireylerde yarattığı kötü etkileri ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda kansere yakalanma riskini de büyük ölçüde azaltır.

 

Hazımsızlık: Ballı zencefili hazır tonikler halinde de temin edebilirsiniz. Bu toniğin zencefilin doğasında var olan sindirime yardımcı etkileri sayesinde hazımsızlık problemlerini tedavi ettiğine inanılmaktadır. Dahası hem zencefilin hem de balın sahip olduğu antioksidanlar sayesinde söz konusu karışım bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenle sindirim sistemi zayıf olan bireylerin bir çay kaşığı ballı zencefil toniğinden tüketmeleri büyük yarar sağlayacaktır.

Ballı zencefil toniği aynı zamanda bünyesinde sindirim sürecinde önemli roller üstlenen pek çok protein barındırmaktadır. Buna ilaveten vücuttaki yağların çözünmesinde rol oynayan safra bileşeninin salgılanma miktarını arttırmaktadır. Ayrıca bağırsaklardaki sindirim sürecini hızlandıran ve bağırsak hareketlerini düzene sokan bağırsak florasının miktarını dengede tutmaktadır.

Son olarak bu tonik yiyeceklerden elde ettiğimiz besleyici bileşenlerin vücuttaki emilimini arttırarak atık oluşumunu azaltmaktadır. Yine benzer şekilde sahip olduğu yumuşatıcı etkiden ötürü çocuklarda görülen mide tahrişi problemlerinin tedavisi için de kullanılmaktadır.

 

Kalp Sağlığı: Ballı zencefil karışımının sahip olduğu antioksidan etkileri vücuttaki prostaglandinlerin (düzenleyici enzimler) etkilerini hafifletmektedir. Prostaglandinler enzimatik olarak yağ asitlerinden elde edilen lipit bileşenlerdir. Bu yağ asitleri zencefilin içeriğinde de bulunmaktadır. Bu prostaglandinler vücudumuzun hemen hemen her yerinde var olan ve tüm organ sistemlerinde aktif olarak görev yapan fonksiyonel bileşenlerdir. Kalp sağlığı açısından olayı ele aldığımızda, ballı zencefilin sahip olduğu hafifletici tesirleri sayesinde kan damarlarındaki gerilimi azalttığı, böylelikle de kan basıncı ile birlikte damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç riskini önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir.

Saymış olduğumuz bu etkilerden ötürü başta Hindistan olmak üzere dünyanın bütün bölgelerindeki insanlar evlerinde mutlaka bal ve zencefil bulundurmakta, ailede hastalık durumu görüldüğünde de hemen bu mucizevi karışımı hazırlamaktadır.

Ballı zencefili tüketebilmenin en iyi yolu bir çay kaşığı zencefil kökü suyunu bir çay kaşığı bal ile karıştırmaktır. Ayrıca marketlerden ballı zencefil kristallerini hazır olarak da temin edebilirsiniz. Hazır olarak satılan bu kristaller sağladığı faydalar açısından taze olarak hazırlanan ballı zencefilden pek farklı değildir. Bu nedenle bu ürünü temin ederek ballı zencefili daha hızlı ve kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Ballı zencefil şekerleri de bu çerçevede oldukça popülerdir. Eğer boğazınızda bir şişme mevcutsa ve düzgün bir şekilde konuşamıyorsanız, boğazı anında temizleme etkisi olan ballı zencefil şekerlerinden tüketmelisiniz. Ayrıca seyahatleriniz esnasında da bu şekeri tüketebilirsiniz. Çünkü taşıtlarla seyahat esnasında meydana gelen bulantılara da son derece iyi gelmektedir.

Bal aynı zamanda zencefilin lezzetini arttırmak amacıyla da kullanılmaktadır. Balın sahip olduğu tatlı aroma zencefili daha lezzetli hale getirmektedir. Hatta balınızı zencefilli ekmek, zencefilli kurabiye, zencefilli gazoz, havuçlu zencefil çorbası, zencefilli bisküvi, zencefilli kek ve bunlara benzer diğer pek çok zencefilli yiyeceklere de lezzet katmak adına ekleyebilirsiniz.

Bal genelde zencefil kökü çayına veya zencefil ve tarçın çayına sıklıkla eklenmektedir. Zencefil çayına şeker eklemek yerine (tabii eğer şeker kullanıyorsanız) bal ekleyebilirsiniz. Böylelikle çayınızın sağladığı faydaları büyük oranda arttırmış olursunuz.

 

 

Zencefilin Sağlığa Faydaları

1) Kan Dolaşımını İdeal Seviyede Tutar: Zencefil bünyesindeki krom, magnezyum ve çinko bileşenleri sayesinde kan akışını hızlandırır ve üşüme, ateş ve aşırı terleme gibi rahatsızlıkları önler.

 

2) Taşıtlarda Seyahat Ederken Meydana Gelen Mide Bulantılarını Tedavi Eder: Zencefil taşıtlarda seyahat esnasında bireyde meydana gelen mide bulantılarına karşı şifa teşkil eden bir besindir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak yapılan bir araştırmada zencefil tüketen denizcilerin tüketmeyenlere nazaran daha az oranda mide bulantısı yaşadığı ortaya konmuştur.

 

3) Emilimi Arttırır: Zencefil temel besin öğelerinin vücuttaki emilimini ve sindirimini arttırır. Bu etkiyi mide ve pankreas enzimlerinin vücuttaki salgılanma oranlarını arttırarak gerçekleştirmektedir.

 

4) Soğuk Algınlığı ve Gribi Önler: Zencefil Asya kıtasında yaşayan insanlar tarafından binlerce yıldır soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Maryland Tıp Üniversitesi doğranmış veya parçalanmış iki yemek kaşığı taze zencefil kökünden elde edilen çaydan günde iki veya üç kez tüketmenin yetişkinlerde soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları önlediğini ortaya koymuştur.

 

5) Mide Rahatsızlıklarını Engeller: Zencefil yiyeceklerin vücuttaki emilimini kolaylaştırıcı etkisi sayesinde sindirime yardımcı olmakta ve bu çerçevede meydana gelebilecek karın ağrılarını engellemektedir. Ayrıca tıpkı aspirin ve ibuprofen ilaçları gibi iltihap önleyici özelliği vardır.

 

6) Kolon Kanserini Önler: Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre zencefilin kolon kanseri hücrelerinin büyüme hızını yavaşlatıcı etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur.

 

7) Ağrıları ve İltihaplanmaları Önler: Zencefilin içeriğinde bulunan iltihap önleyici bileşenler iltihaplanmaların oluşumunu engellemektedir. Aynı zamanda zencefil doğal bir ağrı kesici olarak bilinmektedir.

 

8) Solunum Rahatsızlıklarına Karşı Savaşır: Eğer öksürük gibi solunum rahatsızlıklarından muzdaripseniz, zencefil size yardımcı olacaktır. Zencefil içeriğindeki balgam söktürücü bileşenler sayesinde mukus tabakasını ortadan kaldırarak balgamın giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca ciğerlerinizi de genişleterek solunum problemlerinizin önüne geçer. Böylelikle nefes darlığı probleminden hızlıca kurtulabilirsiniz.

 

9) Yumurtalık Kanserini Tedavi Eder: Zencefil tozu yumurtalık kanseri hücrelerini öldürücü tesire sahiptir.

 

10) Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir: Zencefil bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Gün içerisinde az miktarda da olsa zencefil tüketmek arterlerde tıkanmaya sebep olabilecek yağ birikmelerinin önüne geçer. Aynı zamanda midedeki bakteriyel enfeksiyonları azaltır ve boğaz tahrişi neticesinde meydana gelen öksürüklerin giderilmesine yardımcı olur.

 

11) Sabah Bulantılarına Karşı Savaşır: Zencefilin sabah bulantılarını ve mide gribini tedavi etme konusunda %75 oranda başarılı olduğu ispatlanmıştır.

 

 

Zencefilin Uzmanlarca Kanıtlanmış Diğer 11 Faydası

Zencefil gezegenimizdeki en sağlıklı ve en lezzetli besinlerden birisidir.

Bünyesinde hem vücudumuza hem de beynimize fevkalade faydalar sağlayan pek çok besleyici ve biyoaktif bileşen barındırır.

İşte zencefilin uzmanlarca kanıtlanmış olan 11 faydasını sizler için derledik.

 

1) İçeriğindeki Gingerol Bileşeni Güçlü İyileştirici Etkilere Sahiptir

Zencefil köken olarak Çin’e dayanan çiçekli bir bitki türüdür.

Zingiberaceae familyasına mensup olan zencefil zerdeçal, kakule ve kulunçotu bitkileriyle yakın ilişkilere sahiptir.

Bitkinin rizom (bitkinin toprak altında kalan kısmı) bölgesi baharat olarak kullanılmaktadır. Bu bölgeye zencefil kökü veya direkt zencefil denilmektedir.

Zencefilin çeşitli alternatif tedavi yöntemlerinde kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Sindirimsel rahatsızlıklar, bulantı ve grip gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmış ve hala kullanılmakta olan bir bitkidir.

Zencefil taze, kurutulmuş ve toz halinde ya da yağı veya suyu çıkarılarak kullanılabilmektedir. Ayrıca hazır üretilen yiyeceklerin bazılarında ve kozmetik sektöründe de yer edinebilmektedir. Tüm mutfaklarda gayet iyi tanınan ve kullanılan bir besindir.

Zencefilin sahip olduğu o eşsiz koku ve lezzet içeriğindeki doğal yağlardan ileri gelmektedir. Bu doğal yağlardan en önemlisi gingerol adlı bileşendir.

Gingerol zencefilin içerisindeki esas biyoaktif bileşen olup son derece güçlü iyileştirici tesirlere sahiptir. Güçlü bir iltihap önleyici olması ve sahip olduğu antioksidan etkileri bu tesirlerden bazılarıdır.

Sonuç: Zencefil son derece popüler bir baharattır. Bünyesinde barındırdığı yüksek miktardaki gingerol bileşeni iltihap önleyici ve antioksidan etkilere sahiptir.

 

 

2) Başta Sabah Bulantıları Olmak Üzere Pek Çok Bulantı Problemini Tedavi Eder

Zencefil bulantı problemlerine karşı fevkalade etkili bir bitkidir.

Örnekle açıklamak gerekirse, tarih boyunca insanlar deniz tutmalarının önüne geçebilmek adına zencefili kullanmışlardır. Hatta zencefilin tıbbi ilaçlar kadar etkili olduğunu ortaya koyan bazı deliller dahi mevcuttur.

Zencefil aynı zamanda bireylerde ameliyat sonrası meydana gelebilecek bulantıları ve kusmaları da önlemektedir. Benzer şekilde kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarında da yine bu etkiye sahiptir.

Ancak bu çerçevede zencefilin en etkili olduğu kulvar sabah bulantıları gibi hamilelik kaynaklı bulantılardır.

Tam 1278 hamile kadın üzerinde gerçekleştirilen toplam 12 deneyin sonuçlarına göre, günde 1 – 1,5 gram civarında zencefil tüketmek bulantıyı önemli ölçüde azaltmaktadır.

Ancak yapılan bu deneylerde zencefilin kusma üzerine herhangi bir tedavi edici etkisinin olmadığı görülmüştür.

Her ne kadar zencefili sağlıklı olarak belirtsek de, eğer hamileyseniz yüksek miktarda tüketmeden evvel mutlaka doktorunuza danışın. Bazı kesimler yüksek miktarda zencefil tüketiminin düşük riskini arttırdığına inanmakta. Ancak bu duruma dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor.

Sonuç: Günde 1 – 1,5 gram civarında zencefil tüketmek pek çok bulantı çeşidinin önüne geçmektedir. Deniz bulantıları, kemoterapi kaynaklı bulantılar, ameliyat sonrası meydana gelen bulantılar ve sabah bulantıları bu çeşitlerden bazılarıdır.

 

 

3) Kaslarda Meydana Gelebilecek Ağrıları ve Hamlamaları Azaltır

Zencefilin egzersiz sonrası kaslarda meydana gelen ağrılara karşı oldukça etkili olduğu belirlenmiştir.

Yapılan bir araştırmada 11 gün boyunca düzenli olarak günde 2 gram zencefil tüketmenin egzersiz sonrası kaslarda meydana gelen ağrıları önemli ölçüde azalttığı ortaya konmuştur.

Zencefilin ağrılara karşı ani bir tedavi etkisi yoktur. Ancak düzenli olarak tüketildiğinde kaslardaki ağrıları günden güne azaltmaktadır.

Bu etkilerin zencefilin iltihap önleyici özelliklerinden ileri geldiğine inanılmaktadır.

Sonuç: Zencefil egzersiz sonrası kaslarda meydana gelen ağrıları günden güne azaltıcı tesir göstermektedir.

 

 

4) Sahip Olduğu İltihap Önleyici Özellikler Osteoartrit Hastalığına İyi Gelmektedir

Osteoartrit (eklemlerde meydana gelen bir tür klinik sendrom) günümüzde çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır.

Eklemlerde meydana gelen bozulmalar sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık eklem yangısı ve eklem tutukluğu gibi durumlara sebebiyet vermektedir.

Dizlerinde osteoartrit rahatsızlığı bulunan tam 247 birey üzerinde yapılan bir araştırmada, zencefil tüketiminin eklemlerde meydana gelen sancıyı azalttığını ve bu bireylere uygulanan tedavi süreçlerinin daha acısız şekilde gerçekleştiği ortaya konmuştur.

Yapılan bir diğer araştırmada ise zencefil, damla sakızı, tarçın ve susam yağı ile oluşturulan karışımın osteoartrit rahatsızlığı bulunan bölgeye uygulandığında ağrıyı ve tutukluğu önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

Sonuç: Yapılan bazı araştırmalar zencefilin günümüzde çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan osteoartritin belirtilerini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

 

 

5) Kan Şekerini Fevkalade Oranda Düşürür ve Kalp Hastalıklarının Görülme Riskini Azaltır

Burada sizlere sunacağımız bilimsel araştırmalar daha taze olup zencefilin şeker hastalığı karşıtı özellikler barındırdığını ortaya koymuştur.

2015 senesinde tip 2 diyabet hastalığından muzdarip olan 41 birey üzerinde yapılan bir araştırmada, günde 2 gram zencefil tüketmenin kan şekerini %12 oranında düşürdüğü ortaya konulmuştur.

Aynı zamanda 12 haftalık bir süreçte HbA1c (uzun vadeli kan şekeri seviyelerini ifade eden bir simge) seviyesini %10 oranında azalttığı belirlenmiştir.

Benzer şekilde ApoB/ApoA oranını (vücutta kötü huylu kolesterol, kalp rahatsızlıkları ve benzer rahatsızlıklara sebebiyet veren proteinler) %28 oranında, oksitlenmiş lipoproteinlerin seviyesini ise %23 oranında azalttığı belirlenmiştir.

Ancak bu araştırmaların küçük çaplı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Her ne kadar sonuçları mükemmel olsa da, gerçek anlamda kanıtlanabilmesi için daha büyük çaplı araştırmaların gerçekleştirilmesi gerekmekte.

Sonuç: Zencefilin tip 2 diyabet rahatsızlığından muzdarip olan bireylerde kan şekerini düşürdüğü ve kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkma riskini azalttığı belirlenmiştir.

 

 

6) Kronik Sindirim Rahatsızlıklarını Tedavi Eder

Dispepsi (kronik sindirim rahatsızlığı) midenin üst kısmında meydana gelen devamlı sancılar olarak tanımlanabilir.

Midedeki yiyeceklerin boşaltılmasında meydana gelen gecikmelerin hazımsızlığın temel düşünülmektedir.

Zencefilin bu rahatsızlıktan muzdarip olan bireylerde yiyeceklerin mideden boşaltılma sürecini önemli ölçüde hızlandırdığı belirlenmiştir.

Örnekle açıklamak gerekirse, zencefil tüketimi sayesinde çorba içen bir bireyin midesinin boşaltılma süreci 16 dakikadan 12 dakikaya düşmüştür.

Yine 24 sağlıklı birey üzerinde gerçekleştirilen bir başka araştırmada, yemekten evvel zencefil tozu tüketiminin yiyeceklerin mideden boşaltılması için gereken süreyi %50 oranında azalttığı belirlenmiştir.

Sonuç: Zencefil midenin boşaltılma sürecini hızlandırmaktadır. Bu etkisi sayesinde hazımsızlık ve buna benzer mide rahatsızlıkları yaşayan bireyler için şifa teşkil etmektedir.

 

 

7) Adet Sancılarını Önemli Ölçüde Azaltır

Adet sancıları kadınlarda belirli dönemlerde yaşanan menstrüasyon (regl) döngüsü sonucunda meydana gelen sancılardır.

Yapılan bir araştırmada, 150 kadına adet dönemlerinin ilk 3 günü boyunca düzenli olarak günde 1 gram zencefil tozu yedirilmiştir. Deney sonucunda zencefilin adet sancılarını önemli ölçüde azalttığı ortaya konmuştur. Hatta zencefilin bu çerçevede sağladığı etkinin mefenamik asit ve ibuprofen gibi ilaçlar kadar güçlü olduğu belirlenmiştir.

Sonuç: Zencefil adet dönemlerinin başlarında tüketildiğinde meydana gelebilecek sancıları büyük ölçüde azaltmaktadır.

 

 

8) Kolesterol Seviyesini Düşürür

DYL (kötü huylu kolesterole sebep olan “düşük yoğunluklu lipoproteinler”) seviyesinin vücutta yüksek miktarda seyretmesi kalp hastalıklarının oluşma riskini arttırmaktadır.

Bu çerçevede tüketeceğiniz besinler vücudunuzdaki DYL seviyesini kontrol altına alabilecek etkiler sağlayabilirler.

Yüksek kolesterole sahip 85 birey üzerinde gerçekleştirilen 45 günlük bir araştırmada, 3 gram zencefil tozu tüketmenin kolesterol seviyesinde önemli düşüşler sağladığı belirlenmiştir.

Tiroit yetmezliği olan fareler üzerinde yapılan bir başka araştırma ise, zencefil tüketiminin farelerin vücudundaki DYL seviyesini büyük ölçüde azalttığını ortaya koyarak bir önceki araştırmanın sonuçlarını desteklemiştir. Ayrıca zencefilin bu deneyde sağladığı etkilerin kolesterol düşürücü bir ilaç olan atorvastatin kadar güçlü olduğu belirlenmiştir.

Her iki araştırma da zencefilin kandaki kolesterol ve trigliserit miktarını azalttığını ortaya koymuştur.

Sonuç: Hayvanlar ve insanlar üzerinde gerçekleştirilen bazı araştırmalar zencefilin kandaki DYL ve trigliserit miktarını azalttığını kanıtlamıştır.

 

 

9) Bünyesinde Kanser Önleyici Bileşenler Barındırır

Kanser vücuttaki anormal hücrelerin aşırı büyümesi sonucu ortaya çıkan çok ciddi bir hastalıktır.

Zencefil bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılmakta olan bir bitkidir.

Zencefilin kanser önleyici etkileri bünyesinde yüksek miktarda bulunan 6-gingerol adlı bileşenden ileri gelmektedir.

30 birey üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada, düzenli olarak günde 2 gram zencefil tüketmenin kalın bağırsaktaki iltihaplı moleküllerin miktarında büyük düşüşler sağladığı belirlenmiştir.

Ancak kolon kanseriyle karşılaşma riski yüksek olan bireylerde gerçekleştirilen bir başka araştırmada bu tarz etkilerle karşılaşılmamıştır.

Her ne kadar bu çerçevede yeterli kanıt bulunmasa da, zencefil pankreas, göğüs ve yumurtalık kanserinin önlenmesinde etkili olabilir. Ancak yine de daha fazla araştırmanın yapılması gerekli.

Sonuç: Zencefil bünyesinde barındırdığı 6-gingerol adlı bileşen sayesinde kansere karşı koruyucu tesirler gösterebilir. Ancak bu durumun araştırmalarca sağlam bir şekilde desteklenmesi gerekli.

 

 

10) Beyin Fonksiyonlarını Geliştirerek Alzheimer Hastalığına Karşı Korur

Vücutta meydana gelen oksidatif stres ve kronik iltihaplanma vakaları yaşlanma sürecini tetikleyici etkilere sahiptir.

Bu iki vakanın Alzheimer rahatsızlığı ve buna benzer zihinsel hastalıklara ortam hazırlayan kilit vakalar olduğuna inanılmaktadır.

Yapılan bazı araştırmalarda zencefilin bünyesindeki antioksidan ve biyoaktif bileşenlerin beyinde meydana gelen iltihaplanmaları önlediği belirlenmiştir.

Aynı zamanda zencefilin beyin fonksiyonlarını direkt olarak geliştirdiğine dair bazı deliller de mevcuttur. Orta yaşlardaki 60 kadın üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada, zencefilin hafızayı ve beynin tepki süresini arttırdığı ortaya konulmuştur.

Yine hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen pek çok araştırmada zencefilin yaşlanma sonucu beyinde meydana gelen yıpranmaları önlediği belirlenmiştir.

Sonuç: Yapılan araştırmalar zencefilin yaşlanma sonucu beyinde meydana gelen yıpranmaları önlediğini belirlemiştir. Aynı zamanda yaşlı kadınların beyin fonksiyonlarında artış sağladığı ortaya konulmuştur.

 

 

11) Bünyesindeki Aktif Bileşen Enfeksiyonlara Karşı Savaşır

Zencefilin içeriğindeki aktif bileşen olan gingerol enfeksiyonlara karşı mücadele etmektedir.

Hatta aslına bakarsanız zencefil pek çok bakteri çeşidinin gelişimini engellemektedir.

Bilhassa jinjivit ve parodontoz gibi diş eti iltihaplanmaları sonucu ortaya çıkan hastalıkların esas sebebi olan ağız bakterilerinin gelişimini büyük oranda engellemektedir.

Aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonlarının ana sebebi olan RSV (Respiratuar Sinsisyal Virüs) virüsüne karşı fevkalade etkili bir bitkidir.

 

 

12) Başka Bir Şey?

Zencefil dünya üzerinde “süper yiyecek” lakabıyla anılan ender besinlerden birisidir.

 

 

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 litrelik zencefil çayını hazırlamak için, 5 santimetrelik soyulmamış bütün zencefili kalın taneli olacak şekilde doğrayıp 2 veya 3 litre kapasiteli bir demliğe yerleştirin. Demliğin içerisine 1 litre saf su ekleyin. Suyu kaynattıktan sonra ısıyı düşük ayara çekin ve 15 dakikalığına demlenmeye bırakın. Ardından süzün ve termosunuzda veya cam kavanozda muhafaza edin.

1 fincan zencefil çayı hazırlamak için ise, bir parça soyulmamış zencefil kökünü bir çay kaşığını tamamen dolduracak miktarda rendeleyin. Rendelenmiş zencefili sıcak su içeren fincanınızın içerisine ekleyin ve 2 dakika demlenmeye bırakın. Ardından dilerseniz çayınızı süzebilir dilerseniz de zencefil parçacıklarının bardağın dibinde kalmasına izin verebilirsiniz.

 

 

Zencefilin Yan Etkileri: Gerçek Olanlar ve Söylentilerle Sınırlı Kalanlar

Aslında genel anlamda zencefilin pek ciddi yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece bireylerin aşırı düzeyde zencefil çayı tüketmeleri vücutlarında tahriş edici veya zararlı yan etkiler doğurabilir. Ancak takdir edersiniz ki bu da bireyin kendi hatasıdır. Yani kısacası kalkıp da günde 4 gramdan fazla zencefil, yani diğer bir ifadeyle 4-5 bardak zencefil çayı tüketmeye kalkmayın demek istiyoruz.

Çoğu kişi zencefilin vücuttaki safra üretimini arttırdığını düşünmekte. Ancak böyle bir şeyin olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Yine de önceden safra kesesi problemleri yaşamış bir bireyseniz, zencefil çayı tüketimine başlamadan evvel doktorunuzla vaziyeti kontrol etmenizde fayda var.

Zencefil çayının bilinen ufak yan etkilerinden birisi midede yarattığı ekşime ve bozulma hissiyatı. Bu his tıpkı acı biber ve diğer acılı ürünleri tükettiğinizde oluşan hisse benzemektedir. Bireyler meydana gelen bu tahrişi zencefil alerjisi zannedip tamamen yanlış yorumlayabilmektedir. Ancak diğer taraftan zencefil çayı tükettikten sonra ağzınızda veya midenizde rahatsızlık veya yanma hissediyorsanız, gerçekten de zencefile karşı alerjiniz olabilir.

Zencefilin sahip olduğu tansiyon düşürücü etki nedeniyle kendinizi bayılma hissiyatı gibi bir yan etkiyle karşı karşıya bulabilirsiniz. Zencefil aynı zamanda aspirin ilacının içeriğinde de yer almakta olan salisilat bileşenini içerir. Bu bileşen vücutta kan sulandırıcı görevi görmektedir. Bu durum pıhtılaşma bozukluğu olan bireylerde sorunlara yol açabilir. Ancak yazımızın en başında da söylediğimiz gibi, bu tarz sorunlar zencefili günde 4 gramdan daha fazla tükettiğinizde karşınıza çıkmaktadır.

Zencefilin saymakla bitmeyecek faydaları ile zencefil çayının tarifi ve zencefilin az da olsa yan etkileri.
Zencefilin saymakla bitmeyecek faydaları ile zencefil çayının tarifi ve zencefilin az da olsa yan etkileri.
error: Kopyalamak mümkün değil !