Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

Zaman geçtikçe, dünya hızla değişirken hem doğal beslenme hem de doğal yaşama adına uğraşlarımız daha da artıyor. Her yeni duyduğumuz cümleye merakla yaklaşıyoruz. Fakat unuttuğumuz nokta geçmişimiz. Birçoğumuzun ninesi dedesi şuan hayattadır ve Allah onlara uzun ömür versin. Bunu neden yazdığımı merak edip, belki de aklınızda farklı sorular oluşmuştur. Aslında tek bir cevabı var doğal beslenme ve doğal yaşam. Bugün hepimizin peşinden koştuğu ya da bazılarımızın unuttuğu dedelerimiz ninelerimiz için günlük rutin yaşam şekli. Özellikle Akdeniz insanları daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaşıyorlar. Bunda en büyük etken hayatlarının her anında zeytin yağını eksik etmemeleri.

Akdeniz ikliminde yetişen bir meyve olması Akdeniz insanının da hayatında zeytin yağının sürekli olmasına sebep oluyor. Hayatımızda zeytin yağını eksik etmemek büyük bir nimet aslında. Çünkü zeytinyağı hem doğal hem de koruyucu özelliklere sahip. Doğal bir antioksidan, yaşlanma karşıtı, kolesterol ile mücadele eden, beyin ve kemik gelişimine etki eden, kalp damar rahatsızlıklarında koruyucu, sindirimi kolay olan, unutkanlığa iyi gelen, sindirim ve hazmı kolaylaştıran saymakla özelliklerini bitiremeyeceğimiz bir yağdır.
Bu kadar geniş özelliklere sahip bir yağın sabunlarda kullanılması haliyle kaçınılmaz oluyor.

Kozmetik sektörünün tarihi çok eski olsa da sentetik yapımların tarihi çok eskiye dayanmıyor. Önceki tarihlerde insanlar birçok ürünü, meyveyi ya da sebzeyi deneme yanılma ile ya da bugüne göre biraz daha ilkel görülen laboratuvar ortamında kozmetik terkiplerin içinde kullanmasını bilmiştir. Aslında günümüz kozmetik sanayisinin temellerini doğal ürünlerden yola çıkarak çok daha sağlam hale getirmiştir. Zeytinyağı ile hazırlanan ürünlerde bunlar arasındadır.

 

 

Zeytinyağı Sabununun Cilde Faydaları

Zeytin yağını tüketmek vücut için ne kadar yararlı ise zeytinyağı içeren sabunlarda cilt için o kadar yararlıdır.

 

Zeytinyağlı Sabun ve Sivilceler

Zeytinyağı içerdiği E, D, K vitaminleri ile cildin yenilenmesini sağlar. Cilt yenilenmesi yanı sıra sivilceleri yok etmesi, lekeleri açması ve gözeneklerin hava almasını da sağlar.

 

Zeytinyağlı Sabunun Nelere İyi Gelir

Sedef, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında da çok etkili olur. Saç dökülmelerine karşı da etkili olan zeytinyağı birçok hekimin de önerdiği sabunlardandır. En önemli özelliklerinden biri doğal olması sebebi ile cilde kimyasal hazırlanmış ürünler gibi zarar vermemektedir. Yenileyici özelliği ile ölmüş deri hücrelerinden vücudu arındırır.

Özellikle hassas cilde sahip olanlar alerjik olaylarla karşı karşıya kalmamak için zeytinyağlı sabunları tercih etmelidir. Zeytinyağı ürünlerini tercih eden kişilerde ciltte ferahlık hissi uyandırır. Saç dökülmesi olan kişiler zeytinyağlı sabun kullandığında saç derisinde artan dolaşım etkisi ile dökülmelerinden rahatlıkla kurtulabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda cilt hassasiyeti aşırı olduğu için güvenle kullanılabilir. Vücutta bazı ağrılarda da etkili olduğu belirtilmiştir. Sert ve keçeleşmiş gibi bir saç görüntünüz varsa zeytinyağlı sabunlar yumuşaklık, dolgunluk ve hacim kazandırır.

Birçok yazımızda belirttiğimiz ve vurguladığımız doğal yollar ile cilt bakımı ya da vücut bakımında Zeytinyağlı sabunlar güvenle tercih edilebilir. Zeytinyağlı sabunların özetle faydalarını sıralayacak olursak;

  • Yumuşak, hacimli ve dolgun saçlara kavuşursunuz.
  • Saç dökülmesi probleminiz varsa bundan kurtulursunuz.
  • Şampuanlara kıyasla doğal olması birçok hekiminde tercihidir.
  • Vitamin ve mineraller ile hem saç derisini besler hemde saç derisindeki dolaşımı artırır.
  • Sivilce tedavisinde kullanılır.
  • Sedef, egzama gibi cilt rahatsızlığınız varsa güvenle kullanabilirsiniz.
  • Kuru bir cildiniz varsa doğal nemlendiricidir.
  • Ciltte yenilenme hissini özlediyseniz hiç çekinmeden kullanabilirsiniz.
  • Selülit şikayetiniz varsa kullanmanızda fayda olacaktır.
  • Bebek ya da çocuklarınızda kullanabilirsiniz.

 

 

Zeytinyağlı Sabunla Saç Yıkamak

Doğal bir ürün olan zeytinyağlı sabunlarda neredeyse hiç yan etki yoktur. Sadece bazı kişilerde saçlarda sertlik ve matlık şikayetleri olmuştur. Bunu da çözmek için zeytinyağlı sabunu elma sirkesi ile karıştırarak kullanırsanız bu problemden de kurtulursunuz.

 

 

Zeytinyağlı Sabun Fiyatları

Zeytinyağlı sabunun 100 gramlık paketi 5tl ila 25tl arasında satılmaktadır. Marka ve sabunun içerdiği zeytinyağı oranına göre fiyat değişiklik göstermektedir.

 

 

Hakiki Zeytinyağlı Sabun Nasıl Anlaşılır

Çoğu hakiki zeytinyağlı sabunun dışı sarı kenarından kırıldığında içi açık yeşildir. Bu şekilde sabunda boya olmadığı anlaşılmaktadır. Hakiki zeytinyağlı sabunları kokladığınızda genzinizi hafifçe yakar.

Zeytinyağlı sabunun cilde ve saça olan faydaları ile iyi geldiği rahatsızlıklar.
error: Kopyalamak mümkün değil !